Atrofik mandibulada farklı dizayn ve materyallerdeki subperiosteal implantların stres dağılımlarının sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of stress distributions of subperiosteal implants of different designs and materials in atrophic mandible by finite element analysis
  1. Tez No: 920541
  2. Yazar: EMRE ULUBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE CAN SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Günümüzde insan ömrünün uzamasıyla birlikte tamamen dişsiz bireylerin sayısında da belirgin bir artış gözlemlenmektedir. Bu durum hem işlevsel hem de estetik sorunları beraberinde getirir. Ayrıca, dişsiz kalma süresinin uzaması ve kişinin genel sağlık durumu ile ilgili diğer etkenler birleştiğinde, ileri derecede alveolar kemik kaybı (rezorpsiyon) meydana gelebilir. Bunun sonucunda, konvansiyonel yöntemler ile cerrahi müdahale olmaksızın sabit protez tedavisi gerçekleştirmek çoğunlukla mümkün değildir. Sabit protez talebinde bulunan veya hareketli protezleri tolere edemeyen hastalar, bu yüzden çeşitli cerrahi işlemler geçirmektedir. Ancak bu tür cerrahiler de ciddi komplikasyon riski taşır. Bu durum araştırmacıları alternatif yöntemler geliştirmeye yöneltmiştir. Modern teknoloji sayesinde, ileri cerrahi işlemler yerine bilgisayarlı tomografi kullanılarak hastanın kemik yapısına birebir uyumlu, kişiye özel subperiostal implantlar ve sabit protez üst yapıları üretilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı da farklı dizaynda üretilen subperiosteal implantların çene kemiğine fikse edilirken lingualde vida kullanılması ile kullanılmaması sonucunda implant, metal altyapı, vidalar ve kemik üzerinde oluşan stresleri SEA yöntemiyle değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu tez çalışmamızda oluşturduğumuz atrofik mandibula modellerine 3 farklı dizayn ve farklı malzemeden tasarladığımız subperiosteal implantlar yerleştirildi. İmplantları fikse ederken lingual uzantısı olan birinci modelde lingualde vida kullandık. Lingual uzantısı olan ikinci modelde lingualde vida kullanmadık. Üçüncü modelimizde ise lingual uzantısı mevcut değildi. Tüm modellere vertikal ve oblik kuvvetler uygulandı. Sonuçlar sonlu elemanlar analiz yöntemiyle değerlendirildi. Bulgular: Tüm principle değerlere bakıldığında vertikal ve oblik kuvvetler karşısında trabeküler max principle değer hariç diğer değerlerin hepsinde en yüksek stres değerleri lingual uzantısı olmayan Model 3 tasarımda bulunmuştur. En düşük değerler ise standart dizayn olan lingual uzantısı olan ve lingualden vida ile fikse edilen Model 1'de bulunmuştur. Trabeküler max principle değer ise vertikal kuvvet altında en yüksek Model 2 (Grade 4:0.942, Grade 5:0.941), en düşük Model 3'te (Grade 4:0.818, Grade 5:0.813); oblik kuvvet altında ise en yüksek Model 1 (Grade 4:0.885, Grade 5:0.883), en düşük yine Model 3'te (Grade 4:0.842, Grade 5:0.838) görülmüştür. Von mises stres değerlerine bakıldığında ise vertikal ve oblik kuvvetler altında subperiosteal implantlarda ve metal altyapılarda en yüksek değerler Model 1, en düşük değerler ise Model 3'te görüldü. Vidalarda bulunan değerler incelendiğinde en yüksek değerler Model 3'te olduğu görüldü. Fakat tüm değerler birbirine çok yakın olduğu görüldü. Sonuç: Tüm sonuçlar değerlendirildiğinde farklı kuvvetler altında farklı malzemelerden tasarlanan lingual uzantısı olan ve lingualden fikse edilen, lingual uzantısı olup lingualden fikse edilmeyen ve lingual uzantısı olmayan tüm modellerde von mises stres değerleri birbirine çok yakın olarak bulundu. Bu çalışmanın sonuçları doğrultusunda atrofik mandibulanın tedavisi amacıyla yapılan subperiosteal implantlarda lingual uzantısız ve lingual bölgede vidasız kullanılabileceği görüldü. Böylece lingual bölgede flep kaldırılmasından kaynaklı oluşabilecek komplikasyonlardan kaçınılmış ve ameliyat süresi kısalmış olur.
Özet (Çeviri)
Objective: Today, with the prolongation of human life span, there is a significant increase in the number of completely edentulous individuals. This situation brings both functional and aesthetic problems. In addition, when other factors related to the prolonged period of edentulism and the general health status of the person are combined, advanced alveolar bone loss (resorption) may occur. As a result, it is often not possible to perform fixed prosthesis treatment without surgical intervention with conventional methods. Patients who require fixed prostheses or who cannot tolerate removable prostheses therefore undergo various surgical procedures. However, such surgeries also carry a serious risk of complications. This situation has led researchers to develop alternative methods. Thanks to modern technology, personalised subperiosteal implants and fixed prosthetic superstructures can be produced by using computerised tomography instead of advanced surgical procedures. The aim of this study is to evaluate the stresses on the implant, metal substructure, screws and bone caused by the use or non-use of screws in the lingual while fixing subperiosteal implants produced in different designs to the jawbone by SESA method. Material and Method: In this thesis, subperiosteal implants of 3 different designs and different materials were placed in the atrophic mandible models. While fixing the implants, we used screws on the lingual in the first model with lingual extension, we did not use screws on the lingual in the second model with lingual extension, and there was no lingual extension in the third model. Vertical and oblique forces were applied to all models. The results were evaluated by finite element analysis. Results: Considering all principle values, the highest stress was found in the model 3 design without lingual extension in all values except the trabecular max principle value against vertical and oblique forces. The lowest values were found in model 1, which is the standard design with lingual extension and fixed with screws from the lingual. Trabecular max principle value was highest in model 2(Grade 4:0.942, Grade 5:0.941) and lowest in model 3(Grade 4:0.818, Grade 5:0.813) under vertical force, and highest in model 1(Grade 4:0.885, Grade 5:0.883) and lowest in model 3(Grade 4:0.842, Grade 5:0.838) under oblique force. When the von Mises stress values were analysed, the highest values were seen in model 1 and the lowest values were seen in model 3 for subperiosteal implants and metal substructures under vertical and oblique forces. When the values found in the screws were analysed, the highest values were seen in model 3. However, all values were very close to each other. Conclusion: When all the results were evaluated, the values were found to be very close to each other in all models with lingual extension and lingual fixation, with lingual extension but not lingual fixation and without lingual extension, which were designed from different materials under different forces. Based on the results of this study, we concluded that fixation of subperiosteal implants for the treatment of atrophic mandible may not need to be fixed with screws from the lingual side. Thus, complications that may occur due to flap removal in the lingual region are avoided and the operation time is shortened.