5G ötesi haberleşme sistemleri için donanımsal kusurlara sahip RIS destekli OFDM-IM tekniğinin analitik ve benzetim esaslı incelenmesi
Analytical and simulation based investigation of RIS-assisted OFDM-IM technique with hardware impairments for beyond 5G communication systems
  1. Tez No: 920550
  2. Yazar: BÜŞRA KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEVELİ, DOÇ. DR. AYŞE ELİF CANBİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
5. nesil (5G) ötesi haberleşme sistemleri için veri iletimine yeni bir soluk getiren, spektral ve enerji verimlilikleri ile modern kablosuz haberleşme sistemleri üzerine inşa edilen indis modülasyonu (IM) tekniğinin dikgen frekans bölmeli çoğullama (OFDM) sistemine birleştirilmesiyle OFDM-IM tekniği elde edilmiştir. 5G ötesi sistemlerde için yüksek taşıyıcı frekanslarının kullanılması gerekir ve bu frekanslardaki donanım kusurları (HWI) kablosuz sistemlerin performansını önemli ölçüde düşürebilir. Önemli HWI'lerden birisi olan eş faz (I) ve dördün faz (Q) dengesizliği (IQI), vericide ayna frekansı girişimini (MFI) ortaya çıkarır, böylece iletim sistemlerinin modülasyon/demodülasyon doğrusallığını bozar. Literatürde HWI'ların etkisinin azaltılması için yayılım ortamını kontrol edebilen yeniden yapılandırılabilir akıllı yüzeylerden (RIS) yararlanılmıştır. Bu nedenle tez çalışmasında HWI ve IQI etkisi altındaki OFDM-IM sisteminin performansının çeşitli kanallarda araştırılması ve daha sonra sistem performansını artırmak için RIS destekli hale getirilmiş OFDM-IM sisteminin bu etkiler altında incelenmesi hedeflenmiştir. Sonuç olarak alıcı ve vericideki HWI ve IQI etkisinin sistem performansını önemli derecede etkilediği ve OFDM-IM sistemine RIS entegresi ile sistem performansının artırıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The OFDM-IM technique has been obtained by combining the index modulation (IM) technique, which brings a new breath to data transmission for communication systems beyond the 5th generation (5G), and is built on modern wireless communication systems with spectral and energy efficiencies, with the orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) system. High carrier frequencies must be used for systems beyond 5G, and hardware impairments (HWI) at these frequencies can significantly reduce the performance of wireless systems. One of the important HWIs, in-phase (I) and quadrature- phase (Q) imbalance (IQI), causes mirror frequency interference (MFI) in the transmitter, thus disrupting the modulation/demodulation linearity of transmission systems. In the literature, reconfigurable smart surfaces (RIS) that can control the propagation environment have been used to reduce the effect of HWIs. Therefore, in this thesis study, it is aimed to investigate the performance of the OFDM-IM system under the effect of HWI and IQI in various channels and then to examine the OFDM-IM system supported by RIS under these effects in order to increase the system performance. As a result, it has been seen that the effect of HWI and IQI in the receiver and transmitter significantly affects the system performance and the system performance is increased with the integration of RIS into the OFDM-IM system.