Gecikmiş konuşması olan çocuklar ile annelerinin ebeveyn-çocuk etkileşimlerinin ebeveyn ve çocuk davranışları açısından incelenmesi
An investigation into parent-child interactions in children with delayed speech, focusing on behaviors exhibited by both mothers and children
- Tez No: 920556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLÜL BİRKENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gecikmiş dil ve konuşma, dil gelişiminde gecikme yaşayan çocukların sosyal, bilişsel ve duygusal gelişimlerinde de yavaşlamalara neden olan bir durumdur. Bu çalışmada, erken çocukluk dönemindeki ebeveyn-çocuk etkileşiminin, çocukların dil gelişimindeki kritik rolüne dikkat çekmekte ve GDK tanısı almış çocukların gelişimi için farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır. Çalışma, 2-6 yaş aralığında GDK tanısı almış çocuklar ve anneleri üzerinde yürütülmüştür. Katılımcıların dil gelişimi TEDİL aracılığıyla, ebeveyn-çocuk etkileşimleri ise Ebeveyn Davranışı Değerlendirme Ölçeği ve Çocuk Davranışı Değerlendirme Ölçeği ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, annelerin çocuklarına karşı gösterdikleri yanıtlayıcı etkileşimlerin çocukların dil gelişiminde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koyarken yaratıcılık düzeylerinin düşük olduğunu ortaya koymuştur. Annelerin çocuklarıyla etkileşim kurarken daha fazla sözel pekiştireç kullanmaları ve çocuklarının davranışlarına karşı sıcak olmaları dil gelişimini destekleyici olabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, çocukların dikkat, başlatma, katılım ve iş birliği gibi iletişimsel becerilerinde zorluklar yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bu beceriler, dil gelişimi için önemli bir temel oluşturmakta olup, dil girdilerine odaklanma ve öğrenme süreçlerinde kritik bir rol oynamaktadır. Annelerin çocuklarına yönelik yönlendirici ve başarı odaklı etkileşimleri, çocukların dikkat sürekliliği ve başlatma becerileri ile ilişkilendirilmiştir. Bu ilişkiler, ebeveynlerin çocuklarının gelişim süreçlerini destekleyici eğitimler almasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Sonuçlar, annelerin çocuklarıyla olan etkileşimlerinin çocukların dil ve sosyal becerileri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, ebeveynlere yönelik duyarlılık, yaratıcılık, sıcaklık ve duygusal destek alanlarında eğitim programları geliştirilmesinin, GDK tanısı olan çocukların dil gelişimini hızlandırabileceği ve sosyal becerilerini güçlendirebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Delayed Language Development is a condition that hinders children's language acquisition and impacts their cognitive, social, and emotional growth. This study underscores the crucial role of parent-child interactions during early childhood in children's language development and aims to raise awareness about the development of children with DLD.The study involved children aged 2-6 diagnosed with DLD and their mothers. The children's language development was assessed using the TEDIL, while parent-child interactions were analyzed through the Parents Behavior Inventory and Child Behavior Inventory. Findings revealed that mothers' responsive interactions positively influenced their children's language development, although their creativity was relatively low. The study concluded that mothers using more verbal reinforcement and warmth could support their children's language development.Additionally, children exhibited difficulties in communication skills such as attention, initiation, participation, and cooperation. These skills are fundamental for language development. Mothers' guidance and success-oriented interactions were linked to children's attention span and initiation skills. These findings emphasize the need for parent training to better support their children's development.The results indicate that parent-child interactions significantly impact children's language and social skills. Therefore, developing educational programs for parents focusing on sensitivity, creativity, warmth, and emotional support could accelerate language development in children with DLD and strengthen their social skills.