Futbolcularda pancar suyu takviyesinin anaerobik performans ve yorgunluk üzerine etkileri
The effects of beetroot juice supplementation on anaerobic performance and fatigue in football players
  1. Tez No: 920555
  2. Yazar: MELİKE NUR EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Pancar suyu, içerdiği yüksek nitrat sayesinde sporcularda anaerobik performansı ve yorgunluk direncini iyileştirebilir. Bu araştırma, erkek futbolcularda akut pancar suyu takviyesinin anaerobik performans ve yorgunluk üzerine etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, Temmuz 2024 tarihinde 1. Lig'teki bir kulübün U-19 futbol takımında oynayan 16 futbolcuyla (yaş: 18.27 ± 0.45 yıl) gerçekleştirilmiştir. Araştırma, randomize, çift kör, plasebo kontrollü çapraz geçişli bir tasarım olarak planlanmıştır. Araştırma sürecinde katılımcılarla 3 kez görüşme yapılmıştır. İlk ziyarette katılımcılara çalışma anlatılmış, antropometrik ölçümler yapılmış ve Wingate anaerobik güç testi (WAnT) için alıştırma testi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra katılımcılar rastgele iki gruba ayrılmıştır. İkinci ve üçüncü ziyaretlerde, testten 2.5 saat önce nitrat bakımından zengin pancar suyu (11.8 mmol NO3-) veya plasebo takviyesi verilerek testler gerçekleştirilmiştir. Anaerobik performans 30 sn WAnT ile ölçülmüştür. Her testte kas oksijenasyonu, kan basıncı, kalp atım hızı (KAH), algılanan zorluk derecesi (AZD), kan laktat ve glikoz ölçümleri yapılmıştır. İki takviye dönemi arasındaki arınma süresi yedi gün olarak belirlenmiştir. Tüm testlerin zamanı, haftanın aynı günü ve aynı saatinde (±1 saat) tamamlanacağı şekilde standartlaştırılmıştır. Her test öncesi geriye dönük son 48 saatteki besin tüketim kayıtları alınmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 27.0 programında değerlendirilmiştir. Sonuçlar, futbolcuların pancar suyu ve plasebo takviyesi altında sergiledikleri performans parametreleri açısından; zirve güç değerlerinin pancar suyu takviyesinde anlamlı derecede yüksek olduğunu (p0.05), ortalama güç değerlerinin pancar suyu takviyesinde anlamlı şekilde yüksek olduğunu (p0.05). Zaman aralıkları incelendiğinde, pancar suyu takviyesi ile 0-10 ve 10-20 saniye aralıklarındaki ortalama güç değerlerinde anlamlı farklar gözlenmişken (p0,05). Dinlenik ve test sırasındaki kas oksijenasyonu (SmO₂) ile dinlenik toplam hemoglobin (tHb) düzeylerinde takviyeler arasında anlamlı fark görülmezken (p>0.05), test sonrası SmO₂ düzeyleri pancar suyu takviyesi altında anlamlı şekilde yüksek (p0.05). Sonuçlar, akut pancar suyu tüketiminin WanT performansını artırdığı, egzersiz sırasında kas oksijenasyonunu etkilemezken egzersiz sonrasında iyileşme sağladığı, kan laktat seviyelerini artırdığı; ancak kan basıncı, kalp atım hızı, algılanan yorgunluk hissi ve kan glikozu üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Bu araştırma, futbolcularda akut pancar suyu takviyesinin etkinliğini araştıracak gelecekteki çalışmalara katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Beetroot juice, due to its high nitrate content, may improve anaerobic performance and fatigue resistance in athletes by enhancing oxygen delivery to muscles. This study aims to investigate the effects of acute beetroot juice supplementation on anaerobic performance and fatigue in male football players. The research was conducted in July 2024 with 16 football players (age: 18.27 ± 0.45 years) from the 1. leauge U-19 team. The study was designed as a randomized, double-blind, placebo-controlled, crossover trial. Participants attended three sessions. During the first visit, the study was explained, anthropometric measurements were taken, and a familiarization trial of the Wingate Anaerobic Power Test (WAnT) was conducted. Participants were then randomly assigned to two groups. In the second and third visits, each participant received either nitrate-rich beetroot juice (11.8 mmol NO₃⁻) or a placebo 2.5 hours before testing. Anaerobic performance was measured using a 30-second WanT. Muscle oxygenation, blood pressure, heart rate (HR), rating of perceived exertion (RPE), blood lactate, and glucose levels were assessed in each test. A seven-day washout period was applied between the supplementation phases. All tests were standardized to be conducted on the same day of the week and at the same time (±1 hour). Food consumption records for the last 48 hours were taken before each test. The data of the study were evaluated in SPSS 27.0 programme. The results demonstrated that, under beetroot juice supplementation, peak power values were significantly higher (p0.05). Mean power was also significantly higher with beetroot juice supplementation (p0.05). When analyzing time intervals, significant differences were observed in mean power values in the 0-10 and 10-20 second intervals under beetroot juice supplementation (p0.05). Resting and exercise muscle oxygenation (SmO₂) and resting total hemoglobin (tHb) levels showed no significant differences between supplements (p>0.05), whereas post-exercise SmO₂ levels were significantly higher (p0.05). These findings suggest that acute beetroot juice consumption enhances WanT performance, promotes recovery in post-exercise muscle oxygenation, and elevates blood lactate levels, while having no significant effect on blood pressure, heart rate, perceived fatigue, or blood glucose levels. This study contributes to future research on the efficacy of acute beetroot juice supplementation in football players.