İklim değişikliğinin su kaynaklarına olan etkisi- Ankara örneği
The effect of climate change on water resources- Ankara case
- Tez No: 920565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Küresel iklim değişikliğinin etkisi ile su kaynaklarının ciddi tehdit altında olduğu bilinmektedir. Su kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması ve su kaynaklarının yönetim planlamaları bu bağlamda gereklidir. Bu nedenle, su kaynaklarının iklim değişikliğinin etkileri ile nasıl etkilendiği, bazı meteorolojik olaylarla su kaynaklarının ilişkisinin araştırılması gerekmektedir. Türkiye özelinde başkent Ankara'nın en önemli iki su kaynağı olan Eymir ve Mogan gölleri bu bağlamda araştırmaya değer bir önem arz etmektedir. Araştırmanın ana amacı; iklim değişikliğinin su kaynaklarına olan etkisinin, Ankara ili örneğinde Gölbaşı Eymir ve Mogan göllerinde incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu araştırma kapsamında; Gölbaşı İlçesi Eymir ve Mogan göllerinde iklim değişikliği endeksli olarak meteorolojik verilerle ve coğrafi bilgi sistemleri ile olası etkilerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, Mogan ve Eymir göllerinin son 30 yıldaki değişimini incelemek amacıyla hem göl haritalarından, hem de meteorolojik verilerden yararlanarak iklim değişimi ile ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, Ankara ilinde yer alan istasyonlardan ilgili göllere yakın olan meteorolojik istasyon verileri incelenerek yıllık değişimler incelenmiştir. Sonuç olarak göllerin yüzey alanları ile sıcaklıkları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiş ve son 30 yıl içerisinde göllerin yüzey alanları artış göstermiş olmasına rağmen sıcaklıkların ciddi bir artış göstermediği görülmüştür. Bu durum, göl alanlarındaki değişimlerin sadece sıcaklık artışı ile açıklanamayacağını ve diğer meteorolojik parametrelerin de incelenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that water resources are under serious threat due to the effect of global climate change. Effective and efficient use of water resources and management planning of water resources are necessary in this context. Therefore, it is necessary to investigate how water resources are affected by the effects of climate change and the relationship between water resources and some meteorological events. In Turkey, the two most important water resources of the capital Ankara, Eymir and Mogan lakes, are of great importance in this context. The main purpose of the research was determined as examining the effect of climate change on water resources in Gölbaşı Eymir and Mogan lakes in Ankara province. Within the scope of this research; It is aimed to reveal the possible effects in Gölbaşı District Eymir and Mogan lakes with meteorological data and geographic information systems in terms of climate change index. In this study, in order to examine the change in Mogan and Eymir lakes in the last 30 years, an attempt was made to reveal the relationship with climate change by using both lake maps and meteorological data. For this purpose, annual changes were examined by examining the data of meteorological stations close to the relevant lakes from the stations in Ankara province. In addition, lake changes were revealed using geographic information systems and ArcGis software. As a result, the relationships between the surface areas and temperatures of the lakes were evaluated and it was seen that although the surface areas of the lakes increased in the last 30 years, the temperatures did not show a significant increase.