Bazı aril/heteroaril substitüye 1,2,4-triazolo [3,4-b]-1,3,4-tiyadiazollerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of some aryl/heteroaryl subtituted 1,2,4-triazolo [3,4-b]-1,3,4-thiadiazoles
- Tez No: 920576
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME FUNDA TAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada bazı yeni 6-substituye tiyo-3-aril/heteroaril substituye-1,2,4-triazolo[3,4-b]1,3,4-tiyadiazol bileşikleri sentezlenmiştir. Moleküllerin sentezi için ilk olarak, 3-kinolin karboksilik asit, 4-kinolin karboksilik asit, 1-naftoik asit veya 2-naftoik asit metil alkol ve sülfürik asitle reaksiyona girmesi sağlanarak karşılık gelen ester bileşikleri elde edilmiştir. Elde edilen esterlerin hidrazin hidrat ile reaksiyonu karşılık gelen asit hidrazitlerini vermiştir. Daha sonra hidrazitlerin karbon disülfür (CS2) ile bazik ortamda reaksiyona girmesiyle, potasyum ditiyokarbazinat tuzları elde edilmiştir. Elde edilen potasyum ditiyokarbazinat tuzları, hidrazin hidratla reaksiyonu sonucunda 5-substituye-4-amino-1,2,4-triazol-3-tiyol bileşiklerini vermiştir. 5-substituye-4-amino-1,2,4-triazol-3-tiyol moleküllerinin etanol içerisinde çözünmüş potasyum hidroksit ve karbon disülfür (CS2) ile reaksiyonu girmesiyle 3-substituye-1,2,4-triazolo[3,4-b]1,3,4-tiyadiazol-6-tiyol bileşikleri elde edilmiştir. Elde edilen 3-substituye-1,2,4-triazolo[3,4-b]1,3,4-tiyadiazol-6-tiyol bileşikleri substituye benzil halojenürlerle reaksiyonu sonucunda 6-((substituyebenzil)tiyo)-3-(naftil/kinolinil)-[1,2,4]triazolo[3,4-b][1,3,4]tiyadiazol bileşikleri elde edilmiştir. Sentezlenen sonuç bileşiklerinin yapıları 1H NMR, IR, 13C NMR, Kütle spektral veriler kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some new 6-substituted thio-3-aryl/heteroaryl-substituted-1,2,4-triazolo[3,4-b]1,3,4-thiadiazole compounds were synthesized. For the synthesis of the molecules, firstly, 3-quinoline carboxylic acid, 4-quinoline carboxylic acid, 1-naphthoic acid or 2-naphthoic acid were reacted with methyl alcohol and sulfuric acid to obtain the corresponding ester compounds. The reaction of the obtained esters with hydrazine hydrate gave the corresponding acid hydrazides. Then, by reacting the hydrazides with carbon disulfide (CS2) in a basic medium, potassium dithiocarbazinate salts were obtained. The obtained potassium dithiocarbazinate salts reacted with hydrazine hydrate to give 5-substituted-4-amino-1,2,4-triazole-3-thiol compounds. The 5-substituted-4-amino-1,2,4-triazole-3-thiol molecules reacted with potassium hydroxide solution dissolved in etanol and carbon disulfide (CS2) to give 3-substituted-1,2,4-triazolo[3,4-b]1,3,4-thiadiazole-6-thiol. As a result of the reaction of the obtained 3-substituted-1,2,4-triazolo[3,4-b]1,3,4-thiadiazole-6-thiol compounds with substituted benzyl halides, 6-((substitutedbenzyl)thio)-3-(naphthyl/quinolinyl)-[1,2,4]triazolo[3,4-b][1,3,4]thiadiazole compounds were synthesized. The structures of the obtained compounds were elucidated by 1H NMR, IR, 13C NMR, Mass Spectral data.