Sosyal medyada marka algısı: Köfteci Yusuf markasının X üzerindeki kullanıcı yorumlarının incelenmesi
Brand perception on social media: An analysis of user comments about Köfteci Yusuf brand on X
- Tez No: 920605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN ARDA KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmanın amacı, sosyal medyada Köfteci Yusuf markası hakkında yapılan haberlerin, tüketici algısındaki etkilerinin araştırılmasıdır. Söz konusu araştırmada Köfteci Yusuf adlı markanın X üzerinden sosyal medya kullanıcılarının yorumları incelenerek, marka algısına olan etkileri tespit edilmesi hedeflenmiştir. Çalışma, netnografik bir araştırmadır. Sosyal medya platformu X'ten elde edilen 392 tweet üzerinden araştırma yapılmıştır. Bunun sonucunda sosyal medya platformu X üzerinden 7.10.2024-30.10.2024 tarihleri arasındaki Köfteci Yusuf hakkında domuz ürünleri kullanımıyla ilgili atılan tweetlerin, marka algısını olumsuz etkilediği saptanmıştır. Resmi makamlarca X'te yapılan açıklamaların marka algısını etkilediği ortaya konmuştur. Tüm bu sonuçlar, sektöre ve literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of news about the Köfteci Yusuf brand on social media on consumer perception. Specifically, the research seeks to determine the effects on brand perception by examining social media users' comments about the Köfteci Yusuf brand on X. This is a netnographic research study conducted through an analysis of 392 tweets collected from the social media platform X. The findings reveal that tweets posted between 7.10.2024-30.10.2024 regarding Köfteci Yusuf's alleged use of pork products negatively influenced the brand's perception. Moreover, official statements made on X were found to significantly impact the brand's image. These results aim to contribute valuable insights to both industry and academic literature.