Ceza infaz kurumunda bulunan madde bağımlılığı tanısı almış kadın ve erkek bireylerin algıladıkları ebeveyn tutumu
Parental attitude perceived by female and male individuals diagnosed with substance abuse in the penal institution
  1. Tez No: 920611
  2. Yazar: DİLAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR NURMEDOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmanın temel amacı, bireylerin ebeveynlerinden algıladıkları soğukluk, duygusuzluk, ihmal veya düşmanlık gibi olumsuz tutumların, madde kullanım bozukluğunun gelişimi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırma, Marmara 2 No'lu Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda yer alan 103 kadın ve 148 erkek olmak üzere toplamda 251 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara, gönüllülük esasına dayalı olarak demografik bilgi formu ve Rohner'a ait Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği uygulanmıştır. Veri analizleri sonucunda, madde kullanım bozukluğu ile ebeveyn reddi algısı arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Cinsiyet fark etmeksizin, madde kullanım bozukluğu tanısı almış bireylerin ebeveynlerinden reddedilme algısının yüksek olduğu, özellikle de babalarından bu reddedilmenin daha belirgin olduğu gözlemlenmiştir. Ebeveyn tutumlarının, bireylerin madde kullanımı ile ilişkili olarak belirleyici bir faktör oluşturduğu bulgulanmıştır. Bu bağlamda, madde kullanım bozukluğuna yönelik seminer ve konferans gibi eğitim faaliyetlerinin ebeveyn tutumlarının önemine vurgu yapılması önerilmektedir. Aynı zamanda bu eğitim faaliyetleri yalnızca madde kullanım bozukluğu olan bireyleri değil, bu bireylerin aile üyelerini de kapsayacak şekilde tasarlanması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of the study is to investigate the impact of negative parental attitudes, such as coldness, lack of emotion, neglect, or hostility, on the development of substance use disorder. The research was conducted with a total of 251 participants, including 103 women and 148 men, from Marmara No. 2 Closed Penal Institution and Bakırköy Women's Closed Penal Institution. Participants were administered a demographic information form and the Parental Acceptance-Rejection Questionnaire (PARQ) by Rohner on a voluntary basis. The data analysis revealed a significant relationship between substance dependence and perceived parental rejection. Regardless of gender, individuals diagnosed with substance use disorder reported high levels of perceived rejection from their parents, with paternal rejection being particularly prominent. It was found that parental attitudes are a determining factor in relation to individuals' substance use. In this context, it is recommended that educational activities such as seminars and conferences addressing substance use disorders emphasize the importance of parental attitudes. At the same time, it is proposed that these educational activities be designed to include not only individuals with substance use disorders but also their family members.