İlk ve orta yetişkinlikteki bireylerin evlilik yaşının halihazırdaki evlilik doyumu ile arasındaki ilişki
The relationship between marriage age and current marriage satisfaction of individuals in primary and middle adulthood
- Tez No: 920612
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilk ve orta yetişkinlikteki evli bireylerin evlilik yaşı ile evlilik doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu konunun yanında evlilik yaşı ile depresyon arasındaki ilişki ve evlilik doyumu ile depresyon arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada nicel bir araştırma deseni ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini ilk ve orta yetişkinlikteki evli kadın ve erkek toplam 108 oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri anket tekniği kullanılarak çevrimiçi olarak toplanmıştır. Veriler SPSS 27.0 programı üzerinde öncelikle ortalamaları alındıktan sonra geçerlilik ve güvenirlik testinde yeterli değeri aldıktan sonra normallik testleri uygulanmıştır ve üç değişkende de normal değerler çıkarak parametrik test uygulamaya uygun olduğu saptanmıştır. Başka bir aşamada ise iki değişken arasındaki ilişkiyi analiz etmek amacıyla pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Veriler analiz edildiğinde evlilik yaşı ile evlilik doyumu arasında zayıf düzeyde pozitif ilişki, evlilik yaşı ile depresyon ve evlilik doyumu ile depresyon arasında negatif ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This learning objective is to expand the relationship between the age at which one would be married and marital satisfaction in early and middle adulthood. In addition to this issue, the relationship between marriage age and resilience and the relationship between marital satisfaction and resilience are known. A good research design and relational scanning model were used in the study. This learning universe consists of a total of 108 married women and men in primary and middle adulthood. The data for the study was collected online using survey technology. After the data were first averaged on the SPSS 27.0 program and sufficient results were obtained in the validity and reliability test, normality tests were developed and open parametric tests are applied appropriately for three-variable normal values. In another stage, we tested Pearson features to analyze the intervals between two variables. Analysis of the data reveals a weak positive relationship between age at marriage and marital satisfaction, negative relationships between age at marriage and resilience, and negative relationships between marital satisfaction and resilience.