Sağlıklı yaşlanmanın önemi ve ülkemizde buna yönelik politikalar
The importance of healthy aging and related policies in our country
  1. Tez No: 920617
  2. Yazar: NURAY AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Sağlıklı yaşlanma, bireylerin fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan iyi bir yaşam kalitesi sürdürebilmeleri için önemli bir kavramdır. Yaşlanma sürecinde sağlık faktörü, hem birey hem de toplum sağlığı için kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, ülkemizde yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte, sağlıklı yaşlanma ve bu süreci destekleyen politikalar önem kazanmaktadır. Ülkemizde sağlıklı yaşlanmayı destekleyen politikalar, yaşlı bireylerin sağlık ve bakım hizmetlerine erişimini kolaylaştırmayı, sağlık bilincini artırmayı ve yaşlılık dönemini daha aktif, sosyal bir şekilde geçirmelerini hedeflemelidir. Bu kapsamda, sağlık kuruluşları, toplum merkezli projeler, ve sosyal destek/hizmet sistemleri, yaşlı bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak adına koordineli bütüncül bir bakış açısı yaklaşımıyla çalışmalıdır. Sağlıklı yaşlanma politikaları, yaşlı bireylerin mümkün olduğu kadar fiziksel başta olmak üzere diğer bağımsızlıklarını sürdürebilmeleri için uygun çevresel koşulların oluşturulması için , düzenli sağlık taramalarını ve yaşa uygun sağlık hizmetlerini içermelidir. Ayrıca, yaşlılık döneminde sosyal hayata katılımı teşvik eden kültürel faaliyetlere yönelik yaşam koşulları ve eğitim programları da önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, sağlıklı yaşlanmanın bireyler ve toplumlar için neden önemli olduğunu vurgulayacak, ülkemizdeki yaşlanma sürecini ve yaşlı nüfusun karşılaştığı sorunları analiz edecek ve bu sorunlara yönelik etkili politika önerileri sunacaktır. Bu politikaların uygulanması, toplumumuzun yaşlı bireyleri için daha sürdürülebilir, erişilebilir ve çıktıları devlet politika yapıcılar tarafından ölçülebilir sağlıklı bir yaşam sunma amacına hizmet edecektir.
Özet (Çeviri)
Healthy aging is an important concept for individuals to maintain a good quality of life both physically, mentally, and socially. The factor of health during the aging process holds critical importance for both individual and public health. In this context, with the increasing elderly population in our country, policies supporting healthy aging and this process have become crucial. Policies supporting healthy aging in our country should aim to facilitate elderly individuals' access to health and care services, increase health awareness, and aim for them to spend their elderly period more actively and socially. In this context, healthcare institutions, community-based projects, and social support/service systems should work with a coordinated holistic approach to preserve the physical and mental health of elderly individuals. Healthy aging policies should include creating suitable environmental conditions for elderly individuals to maintain their independence, particularly in terms of physical independence, regular health screenings, and age-appropriate healthcare services. Additionally, cultural activities promoting participation in social life during the elderly period and educational programs play an important role. This study will emphasize why healthy aging is important for individuals and societies, analyze the aging process and the problems faced by the elderly population in our country, and provide effective policy recommendations for these problems. The implementation of these policies will serve the purpose of providing a sustainable, accessible, and measurable healthy life for elderly individuals in our society by state policymakers.