Sağlık çalışanlarında duygusal zekanın kariyer geleceği algısı üze-rindeki etkisi: Bir özel hastane örneği
The effect of emotional intelligence on the perception of career future in healthcare professionals: An example of a private hospital
- Tez No: 920618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kariyer geleceği algısı, kariyer planlaması ve kariyer aşamaları üzerinde etkili olmakta ve duygusal zekadan etkilenmektedir. Kariyer planlamasını doğru bir şekilde yapabilmek ve seçilen meslekte ilerleyebilmek, kariyer geleceği algısı ve duygusal zeka ile sağlanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının duygusal zeka düzeyinin kariyer geleceği algısı üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada, katılımcıların duyguların farkında olma, duygularını yönetme, kendini motive etme, empati, ilişkilerini kontrol etme becerileri ile kariyer uyumluluğu, kariyer iyimserliği, iş piyasalarına ilişkin algılanan bilgi arasındaki ilişkinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, İstanbul'da bir özel hastanede hasta bakım hizmetleri direktörlüğüne bağlı çalışan 182 sağlık çalışanına anket uygulanmıştır. Anket formunda katılımcıların demografik bilgilerine yönelik sorular, Hall (1999) tarafından geliştirilen Hall Duygusal Zeka Ölçeği ve Rottinghaus, Day ve Borgen (2005) tarafından geliştirilen Kariyer Geleceği Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının duygusal zeka düzeyleri ile kariyer geleceği algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kariyer geleceği algısındaki artışın %31'i duygusal zeka düzeyi ile açıklanmıştır. Mesleği isteyerek seçen sağlık çalışanlarının duygusal zeka ve kariyer geleceği algısı puanları mesleği isteyerek seçmeyen katılımcılardan daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca duygusal zeka ve kariyer geleceği algısı meslekten memnun olma durumunu etkilemektedir. Alt boyutlar incelendiğinde, erkek katılımcıların iş piyasalarına ilişkin algılanan bilgi alt boyutu puanı kadınlardan daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca diğer nedenlerin, sektörü seçme nedeni olarak maddi imkanlardan daha yüksek olduğu saptanmıştır. Mesleği icra eden kişinin kişisel amaçları ve değerleri ile işin amacı ve gereklilikleri uyumlaşmadığı durumlarda memnuniyetsizlik görülmektedir. Sağlık çalışanlarının meslekten memnun olma düzeylerinin arttırılmasında çalışan ve iş arasındaki uyumun değerlendirilmesi ve kariyer planlaması yapılması önerilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Perception of career future has an impact on career planning and career stages and is affected by emotional intelligence. Being able to make career planning correctly and progressing in the chosen profession can be ensured by career future perception and emotional intelligence. The aim of this study is to examine the effect of emotional intelligence level of healthcare professionals on their perception of career future. In the study, it was aimed to determine the relationship between the participants' awareness of emotions, managing emotions, self-motivation, empathy, controlling relationships skills and career compatibility, career optimism, and perceived knowledge about job markets. Accordingly, a questionnaire was administered to 182 healthcare professionals working under the directorate of patient care services in a private hospital in Istanbul. In the questionnaire form, questions about the demographic information of the participants, Hall Emotional Intelligence Scale developed by Hall (1999) and Career Future Perception Scale developed by Rottinghaus, Day and Borgen (2005) were used. As a result of the study, a significant relationship was found between the emotional intelligence levels of healthcare professionals and their perceptions of career prospects. The level of emotional intelligence explained 31% of the increase in the perception of career future. Emotional intelligence and career prospect perception scores of healthcare professionals who chose the profession willingly were found to be higher than the participants who did not choose the profession willingly. In addition, emotional intelligence and perception of career future affect satisfaction with the profession. When the sub-dimensions were analyzed, it was found that the perceived knowledge of labor markets sub-dimension score of male participants was higher than that of female participants. In addition, other reasons were found to be higher than financial opportunities as a reason for choosing the sector. Dissatisfaction is observed when the personal goals and values of the person practicing the profession are not compatible with the purpose and requirements of the job. In order to increase the level of satisfaction of health workers with their profession, it may be recommended to evaluate the harmony between the employee and the job and to make career planning.