Bakım gerektirmeyen küresel mafsallı burç tasarımı, analizi ve prototip imalatı
Design, analysis and prototype manufacturing of maintenance free spherical joint bushing
  1. Tez No: 920638
  2. Yazar: ERSEL ŞAHİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KANBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, askeri araçların salıncak bağlantılarında kullanılan, bakım gerektirmeyen küresel mafsallı burçların tasarımı, analizi ve prototip imalatı ele alınmıştır. Geleneksel üretim yöntemlerinin tork kontrolü, sürtünme homojenliği ve Liner malzeme birikimi gibi sorunları, yeni bir tasarım ve üretim yöntemiyle aşılması hedeflenmiştir. Tasarım sürecinde TRIZ yöntemine başvurulmuş, üretilebilirlik ve dayanım kriterleri doğrultusunda burcu parçalara ayırarak tasarlanması fikri geliştirilmiştir. Aynı zamanda bu parçalanmış burç için 4 farklı tasarım çalışılmıştır. SolidWorks yazılımı ile oluşturulan modeller, Ansys programında doğrusal olmayan statik analizler ile incelenmiştir. Liner malzemesi olarak kendinden yağlama özellikli PTFE tercih edilmiştir. Prototip üretiminde, 30° açılı kesim tasarımı en başarılı sonuçları göstermiştir. Statik ve dinamik ömür testleri sonucunda, açılı kesim tasarımının Liner malzeme aşınmasını ve deformasyonu azalttığı, düz kesim tasarıma göre daha uzun ömürlü olduğu kanıtlanmıştır. Bu yöntem, bakım maliyetlerini düşürmekle kalmayıp askeri araçların zorlu koşullarında güvenilirliği artıran bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focus on the design, analysis, and prototype manufacturing of maintenance-free spherical joint bushing that used in suspension of military vehicles. The aim is to overcome the problems of traditional production methods, such as torque control, friction uniformity and lining material accumulation, with a new design and manufacturing approach. TRIZ method was used in the design process, developing the concept of segmenting the bushing based on manufacturability and durability criteria. Additionally, four different designs were studied for the segmented bushing. Models created in SolidWorks software and analyzed using nonlinear static analyses in the Ansys software. Self-lubricating PTFE was preferred as liner material. In prototype production, the 30° angular cut design demonstrated the best performance. Static and dynamic tests confirmed that the 30° angular cut design reduces the liner wear and deformation, and providing a longer life than the straight-cut design. This method not only reduces maintenance costs but also offers a reliable solution for military vehicles operating under challenging conditions.