Empirical fragility assessment after the 6 february 2023 Kahramanmaraş-Gaziantep Türkiye earthquake
6 şubat 2023 Kahramanmaraş-Gaziantep Türkiye depremi sonrası ampirik kırılganlık değerlendirmesi
- Tez No: 920639
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK HANCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Deprem sonrası saha hasar değerlendirmesi, geniş çaplı yapısal hasarların nedenlerini anlamada kritik bir rol oynar ve deprem kayıp modellemesinin ayrılmaz bir parçası olan ampirik kırılganlık fonksiyonlarının türetilmesi için önemli veriler sağlar. 6 Şubat 2023 tarihinde, Güneydoğu Türkiye, moment büyüklükleri (Mw) 7.7 ve 7.6 olan iki yıkıcı depremle sarsılmış ve bölge genelinde büyük bir yıkıma yol açmıştır. Depremin ardından, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, etkilenen 11 ilde 2 milyondan fazla binayı kapsayan bir hasar değerlendirmesi gerçekleştirmiştir. Bu veri seti kullanılarak, bu tez, yapı tipolojisinden bağımsız ve bölgeye özgü olarak tanımlanan ampirik kırılganlık modellerini, (Mw) 7.7 büyüklüğündeki depremi esas alarak oluşturmayı amaçlamaktadır. Kırılganlık eğrileri parametreleri Monte Carlo simülasyonu ile elde edilen \%95 güven aralıklarıyla birlikte elde edilmiştir. Her bölge için hasar olasılık matrisleri, Modifiye Mercalli Şiddet (MMI) cinsinden sunulmaktadır. Ardından, bu eğriler güvenilirlik ve doğruluklarını değerlendirmek amacıyla ayrıntılı istatistiksel analizlere tabi tutulmaktadır. Kırılganlık eğrileri, farklı arazi kullanım sınıfları kullanılarak geliştirilmekte ve kentsel bölge kırılganlık modelleri oluşturulmaktadır. Bu yaklaşım, eğrilerin kentsel bölgeleri daha doğru bir şekilde temsil etmesini sağlamakta ve arazi kullanım desenlerinin kırılganlık değerlendirmelerine dahil edilmesi için bir yöntem sunmaktadır. Son olarak, kırılganlık fonksiyonları mevcut eğrilerle karşılaştırılarak, bölgesel yapı uygulamalarındaki farklılıklar ve deprem yönetmeliklerine uyum düzeyleri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Post-earthquake field damage assessment play a pivotal role in understanding the causes of extensive structural damage and provide critical data for deriving empirical fragility functions, which are integral to earthquake loss modeling. On February 6, 2023, Southeastern Türkiye was struck by two catastrophic earthquakes with moment magnitudes (Mw) of 7.7 and 7.6, causing widespread devastation across the region. In the aftermath, the Ministry of Environment, Urbanization, and Climate Change conducted an extensive damage assessment, surveying over 2 million buildings across 11 affected provinces. Using this dataset, this thesis aims at defining and constructing empirical fragility models as region-specific, which refers to building typology-free, considering on the (Mw) 7.7 earthquake, proposing 95\% confidence intervals via Markov Chain Monte Carlo simulation as well. Damage probability matrices for each region are provided in terms of modified mercalli intensity (MMI). Subsequently, these curves undergo detailed statistical analyses to evaluate their reliability and accuracy. The fragility curves are developed using different land use classes to create urban-zone fragility models. This approach adjusts the curves to better represent urban areas and introduces a method for incorporating land use patterns into fragility assessments. Finally, the fragility functions are compared with existing curves to address regional disparities in construction practices and adherence to seismic codes.