Fotoğraf sanatı çerçevesinde dijital dönüşüm ve seramik eserler ile etkileşimi
Digital transformation within the framework of photography art and its interaction with ceramic works
- Tez No: 920649
- Danışmanlar: PROF. UFUK TOLGA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, dijital fotoğrafçılığın seramik sanatına etkilerini ve mobil fotoğrafçılığın sanat üretimine yenilikçi katkılarını incelemektedir. Dijitalleşme sürecinin, geleneksel seramik yöntemleri ve fotoğraf sanatı arasında yarattığı yaratıcı teknikler ve estetik anlayışlar ele alınmıştır. Araştırma, dijital fotoğrafçılığın seramikle etkileşimlerini disiplinler arası bir yaklaşımla değerlendirirken, mobil fotoğrafçılığın sunduğu olanakların sanatsal üretime katkılarını analiz etmektedir. Çalışmada, dijital baskı teknikleriyle seramik yüzeylere aktarılan görsellerin sanatsal boyutları incelenmiş ve fotoğraf sanatının soyut ve deneysel tekniklerle zenginleşmesi üzerinde durulmuştur. Mobil cihazlarla çekilen fotoğrafların seramik yüzeylere aktarımı için uygulanan dijital baskı ve bu süreçte kullanılan tekniklerin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Fotoğraf düzenleme programlarının ve mobil uygulamaların sanatsal üretime sunduğu katkılar, estetik ve teknik açılardan değerlendirilmiştir. Ayrıca çift pozlama, yansıma, hareket ve hız gibi fotoğraf tekniklerinin seramik üzerindeki yansımaları ile fotoğrafların esere dönüşme süreçleri ele alınmıştır. Dijital fotoğrafçılık ve mobil teknolojiler, seramik sanatında yeni estetik anlayışlar geliştirerek çağdaş sanatın sınırlarını genişletmiştir. Çalışma, dijitalleşmenin yalnızca teknik bir dönüşüm olmadığını, aynı zamanda sanat disiplinleri arasındaki sınırları aşarak yaratıcı süreçleri dönüştürdüğünü göstermiştir. Böylece seramik ve fotoğrafçılık arasındaki etkileşim, çağdaş sanat ortamında disiplinler arası etkileşimleri destekleyen önemli bir zemin oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of digital photography on ceramic art and the innovative contributions of mobile photography to art production. The creative techniques and aesthetic understandings created by the digitalization process between traditional ceramic methods and photography art are discussed. The research evaluates the interactions of digital photography with ceramics with an interdisciplinary approach and analyzes the contributions of the opportunities offered by mobile photography to artistic production. The study examines the artistic dimensions of the images transferred to ceramic surfaces with digital printing techniques and focuses on the enrichment of photography art with abstract and experimental techniques. The digital printing methods applied for transferring photographs taken with mobile devices to ceramic surfaces and the applicability of the techniques used in this process are investigated. The contributions of photo editing programs and mobile applications to artistic production are evaluated in terms of aesthetics and technique. In addition, the reflections of photographic techniques such as double exposure, movement and speed on ceramics and the processes of transforming photographs into a work are discussed. Digital photography and mobile technologies have expanded the boundaries of contemporary art by developing new aesthetic understandings in ceramic art. The study has shown that digitalization is not only a technical transformation, but also transforms creative processes by crossing the boundaries between art disciplines. Thus, the interaction between ceramics and photography has created an important basis that supports interdisciplinary collaborations in the contemporary art environment.