Stüdyo eğitiminde içgörü kavramı: Endüstriyel tasarım eğitimi lisans öğrencilerinin bu alandaki deneyimlerini incelemeye yönelik alan çalışması
The concept of insight in studio education: A field study aimed at examining the experiences of undergraduate industrial design students in this area
  1. Tez No: 920650
  2. Yazar: BETÜL TEKİN KAVŞUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN CURAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Günümüzde tasarım eyleminin etki alanı genişlemiş; bir ürünün görünüşü veya işlevinden çok, insanın etkileşim kurduğu her türlü bağlamı kapsamaya başlamıştır. Kullanıcı anlamak ve onlara uygun kararlar alma yeteneğiyle doğrudan ilişkili olan yenilikçi çözüm önerileri bulmak ve rekabet gücünü arttırabilmek için firmalar, kullanıcı odaklı düşünme sistemini vizyonlarına entegre etmektedir. Bu sayede kullanıcıların davranış ve tercihlerindeki gerçek nedenleri derinlemesine anlamaya yarayan kullanıcı içgörüleri elde edilmektedir. Kullanıcı içgörülerini sektörde değer yaratmak için kullanmak; tasarımcıların var olan rollerini genişletmiştir. Endüstriyel tasarım eğitimi de kullanıcı merkezli bir yapıya sahiptir. Ancak öğrenciler, eğitimlerinin ilk senelerinde kullanıcı içgörülerini kavrayamamakta veya kavrasalar bile kullanıcı içgörülerini elde edememekte ve bu içgörüleri ürün geliştirme süreçlerinde kullanamamaktadır. Bu sebeple, endüstriyel tasarım programlarında öğrencilere kullanıcı içgörülerini elde etme ve bunları ürün geliştirme süreçlerinde kullanma becerilerinin kazandırılması önemlidir. Bu amaçla, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım bölümünde Ürün Tasarımı IV ve Ürün Tasarımı VI alan öğrencilerle anket, yarı yapılandırılmış görüşme ve kullanıcı içgörülerini elde etme ve kullanma yöntemleri üzerine bir çalıştay yapılması planlanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda öğrencilerden elde edilen veriler analiz edilmiş ve çalışmanın sonunda elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of design today has expanded beyond the appearance or functionality of products to include all contexts of human interaction. To develop innovative solutions and enhance competitiveness, companies are integrating user-centered thinking into their visions. This approach enables the generation of user insights that uncover the underlying reasons behind user behaviors and preferences. Utilizing these insights to create value has also expanded the roles of designers. In industrial design education, the curriculum is already user-centered. However, students often struggle to fully understand this approach in their early years or fail to acquire and apply user insights effectively in product development processes. Thus, it is essential to equip industrial design students with the skills to gather and use user insights in their projects. Alongside theoretical knowledge, courses should include practical applications to ensure students gain proficiency in this area. To address this need, research was conducted with third- and fourth-year students from the Industrial Design Department at Eskişehir Technical University. The study involved surveys, semi-structured interviews, and workshops focused on methods for obtaining and using user insights. These activities were carried out with students enrolled in Product Design IV and Product Design VI courses. The data collected from students was analyzed, and the findings were evaluated to provide insights into how user-centered design practices can be effectively taught and implemented.