Batman müzesinde bulunan Osmanlı dönemi sikkeler
Ottoman peroid coins found in Batman museum
  1. Tez No: 920660
  2. Yazar: MEHMET NEZİR ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZAL CEYLAN ÖZTÜRKER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Paranın ve sikkelerin icadından önce insanlar, ihtiyaçlarını karşılamak için takas yöntemiyle mal değişimi yapmaktaydılar. Ancak para ve sikkelerin kullanıma girmesiyle birlikte, bu yeni ödeme aracı ticaretin daha düzenli hale gelmesini sağlamış ve alışverişi kolaylaştırmıştır. Sikkeler, üzerlerinde taşıdıkları bilgiler sayesinde, devletler hakkında önemli veriler sunar. Hükümdarların tahta çıkış yılları, sikkelerin basıldığı yerler ve tarihler gibi detaylar, tarihsel araştırmalar için değerli bir kaynak oluşturur. Bu sikkeler aynı zamanda devletlerin fetihleri, ekonomik durumları ve sosyal yapıları hakkında da bilgi edinmemizi sağlar. Günümüzde, müzelerde sergilenen ve arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkarılan sikkelerin incelenmesiyle, geçmişteki uygarlıklar ve bunların basmış oldukları sikkeler hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olmaktadır. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu gibi geniş topraklara sahip bir devletin sikkelerinin incelenmesi, sadece Osmanlı tarihi değil, aynı zamanda dünya tarihi açısından da büyük bir önem taşır. Bu çalışmada, sikkelerin evrimi ve üretim tekniklerine değinilmiş, Osmanlı öncesi sikkeler kısaca ele alınmıştır. Ayrıca Osmanlı sikkelerinin malzeme türü, birimi, darphaneleri ve içerdiği terimler detaylı olarak sunulmuştur. Batman Müzesi envanterindeki Osmanlı sikkeleri arasında yer alan 40 sikke, dönemi, basım tarihi ve yeri, üzerindeki yazılar ve süslemeler açısından incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Before the invention of money and coins, people used to exchange goods by bartering to meet their needs. However, with the introduction of money and coins, this new means of payment enabled trade to become more regular and facilitated shopping. Coins, thanks to the information they carry on them, provide important data about the states that issued them. Details such as the years of ascension to the throne of the rulers, the places and dates where the coins were minted constitute a valuable source for historical research. These coins also provide us with information about the conquests, economic conditions and social structures of the states. Today, the examination of coins exhibited in museums and unearthed through archaeological excavations helps us to learn more about past civilisations and the coins they minted. In particular, the study of the coins of a state with such a vast territory as the Ottoman Empire is of great importance not only for Ottoman history but also for world history. In this study, the evolution and production techniques of coins are discussed, and the coins minted by pre-Ottoman states are briefly analysed. In addition, detailed information on the terms used in Ottoman coins, types of materials used, currencies and mints are presented. The 40 coins among the Ottoman coins in the inventory of the Batman Museum are analysed in terms of their period, date and place of minting, inscriptions and ornaments.