Hasankeyf Müzesi'nde bulunan etnografik madeni eserler
Ethnographic metal artifacts found in Hasankeyf Museum
  1. Tez No: 920661
  2. Yazar: REYHAN ÖZTÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZAL CEYLAN ÖZTÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Anadolu'nun geleneksel kültürünü yansıtması ve dönemin sanatsal üslubu hakkında bizlere bilgi veren el sanatları bölge geçmişi ve günümüz durumu hakkında bağlantı oluşturabilmemiz açısından önemlidir. El sanatlarının bir dalı olarak değerlendirilen maden sanatı ise Anadolu'nun çeşitli yörelerinde bulunan müze ve koleksiyonlarında sergilenen eserlerden de anlayabileceğimiz üzere bu topraklarda deşiğim ve gelişim geçirerek tarihsel süreçte çeşitlenmiştir. Batman il sınırları içerisinde yer alan Hasankeyf stratejik konumu itibariyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış önemli bir tarihi yerleşim alanıdır. Tarih öncesi dönemlerden beri uygarlıkların tercih ettiği bölge İslami dönemi devletleri arasında da sıklıkla el değiştirmiş daha sonra Osmanlının hakimiyetine geçmiştir. Tarihsel süreçte yaşanan çeşitli uygarlıkların iskanıyla bölgede taşınmaz kültür varlıklarından ziyade bölgenin el sanatları alanında da gelişmiş bir seviyeye ulaştığını müze de sergilenen birçok eserde de görmekteyiz. Hasankeyf Müzesi'nde bir grup etnografik madeni eser üzerine yapmış olduğumuz bu çalışmada incelenen örneklerin yapımında kullanılan malzeme, yapım tekniği, süsleme tekniği ve süsleme türleri gibi özellikleri detaylıca incelenmiş, üzerinde tarih ibaresi bulunan eserlerin çevirileri yapılmış, tarih ve kitabesi bulunmayan eserler ise form, biçim özellikleri dikkate alınarak benzer müze ve koleksiyon eserler ile karşılaştırılıp dönem varsayımı yapılarak dönemin kültür ve sanat anlayışı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Handicrafts, which reflect the traditional culture of Anatolia and provide information about the artistic style of the period, are important in terms of creating a connection between the region's past and today's situation. Metal art, which is considered as a branch of handicrafts, has diversified in the historical process by undergoing changes and development in these lands, as we can understand from the works exhibited in museums and collections in various regions of Anatolia. Hasankeyf, located within the borders of Batman province, is an important historical settlement area that has hosted many civilizations due to its strategic location. The region, which has been preferred by civilizations since prehistoric times, frequently changed hands among Islamic states and later came under Ottoman rule. We see many works exhibited in the museum that the region has reached a developed level in the field of handicrafts rather than immovable cultural assets with the settlement of various civilizations in the historical process. In this study we conducted on a group of ethnographic metal artifacts in the Hasankeyf Museum, the characteristics of the samples examined, such as the material used in their production, production technique, decoration technique and decoration types, were examined in detail, the works with date inscriptions were translated, and the works without date and inscription were compared with similar museum and collection works by taking into account their form and shape features, and an attempt was made to reveal the cultural and artistic understanding of the period by making a period assumption.