Seramik pipo
Ceramic pipes
  1. Tez No: 92068
  2. Yazar: İSMAİL YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. ZEHRA ÇOBANLI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Seramik sanatı çağlar boyunca ve günümüzde güncelliğini, kullanımını ve etkinliğini tüm dünyada sürdürmekledir. Seramik malzeme yoğun işlevsel kullanımından dolayı çok geniş kullanım alanına sahiptir. Bu kullanım alanlarından biri de seramik pipo yapımıdır. Seramik pipo yapmak; sadece tütün içmek için bir araç olmaktan çok insanların yaratıcılıklarım ve kültürlerini de gösterip geliştirebileceği bir alandır. Seramik pipo, tütün kullanımının yaygınlaşmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada seramik piponun Dünya' da ve Anadolu'daki tarihsel gelişimi, pipo üretimindeki yöntem ve teknikleri, ait oldukları dönemin kültürleri araştırılmıştır. Aynca pipo imalathaneleri ve pipo içicileri ile görüşmeler yapılmış, pipo içimi ve kullanımı hakkında bilgiler ve uygulama örnekleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The art of ceramics has been preserving its efficiency and popularity all over the world throughout centuries and currently. Because of the application of material - dense usage, ceramics has a wide spread utilization. One of applications of ceramics is the production of pipes. To produce pipes is not only a way of smoking tobacco hut also a field on showing their creativeness and culture. Ceramic pipes emerged when the tobacco smoking became wide spread. In this study, then historical development of pipes in Anatolia and World, the techniques and methods of pipes, and the cultures that pipes belong to, have been investigated. Additionally, the interviews were carried out with pipe manufacturers and pipe smokers, thus, examples of pipe smoking and applications were included in the study.