Temel eğitim okullarında yaratıcı düşüncenin güdülenmesi
  1. Tez No: 92069
  2. Yazar: GÜLÇİN MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN AŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TEMEL EĞÎTÎM EĞİTİM OKULLARINDA YARATICI DÜŞÜNCENÎN GÜDÜLENMESİ Gülçin Mutlu Resim Anasanat Dahi Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 1999 Danışman : Yrd. Doç. Aydın Aşkan Çocuğun bize kendisini yansıtması ve olaylar hakkındaki düşüncelerini ifade etmesinde, yalın bir anlatım aracı olan resmin önemi büyüktür. Çocuk resimlerinin başlıca önemi, çocuğun düşünce şeklini yansıtmasıdır. Sözlü anlatım gibi, figüratif ifade de, basit bir oluşum olarak kabul edilmektedir. Çocuk, kendi resimlerinde bize imgelerini, düşüncelerini ayrıntılarıyla anlatma olanağı bulur, zaman zaman hatalara ve resmin fakir kalmasına sebep olabilir. Resim, çocukla iletişim kurmakta karşılaştığı güçlükleri aşma konusunda, yetişkine yardımcı olur. Oyun gibi, haberi olmadan onun kendini ifade etmesini sağlar. Resim, çocuğun dış dünyayı algılayışının bir göstergesi kabul edilir. Çizme, boyama, inşa etme gibi etkinlikler karmaşık süreçlerden oluşur. Çocuk bu çabalan sırasında çeşitli öğeleri birleştirerek anlamlı bir bütün oluşturur, böylelikle deneyim kazanır. Çocuk bize resmiyle kendisinin bir parçasını yansıtmakta, olaylar hakkındaki duygu, düşünce ve görüş biçimlerini dile getirmektedir. Çocuk için resim bir anlatım aracıdır.m Çocuklar, yaratıcı çalışma için özel bir uyanma gereksinim duymazlar. Her çocuk, herhangi bir engelleme olmaksızın, kendisinde varolan, derin yaratıcılık dürtülerini kullanabilir. Çocuk, okul öncesinden başlayarak, okul içinde ve okuldışında yapıcı ve üretken olarak sanatsal etkinliklerde rol alır. Ayrıca, sanatın, yaşına göre kendisini ilgilendirebilecek pek çok alanına izleyici, değerlendirici ve gereğince eleştirici olarak katılır. Böylece, çocuk, sanatın insan yaşamındaki yerini ve önemini algılar. Eğer çağdaş yaratıcı bireyler istiyorsak, yaratıcı süreçte yeralan sezgi, imgelem, araştırma, bulma, sınama, yeniden bulma gibi yetileri gözardı etmemeliyiz. Çağdaş sanatın da, eğitiminde temel amacı bunu gerçekleştirmektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Painting which is a simple nerration for children has a big importance to explain their thouguts and to show us them selves. The main importance of children's pictures is to point out children's way of think and content of their ideas. We use figurative explanation to understend children because it is as simple as verbal explanation children get an opportunity to tell us their imaginations and ideas with all detarls by painting but sometimes they con make mistakes. Potinting helps adults to contact with children and solve problem between them. It is accepted as a clue for us to understand how a child see the world. Drawing, painting, building and these kind of works are complex processes children gather diffirent component during this porcess and get some experiences. Children don't need a special causation for creative imaginative works Every child can use her creative insticts, which she has already had, without an abstacke. Children take part in activities which are connected with art at school or aut of shcool efficiently (They do this before they don't start to study at school). In addition they join to many parts of art which can be intresting for them according to their age as a spectator, commentator or, some times, a critic. In this way they understand how important the art is for people in their life. If we want creative people, we shouldnt ignore qualities like intutition, refinal imagination, investigation, examination, finding Essentially the main aim of education and modem art is to materialize this.