İleri ve çok ileri derecede doğuştan veya dil öncesi işitme engelli çocuklar için tek heceli kelime ayırdetme testi
Monosyllable word discrimination test for prelingually severe and profoundly hearing impaired children
  1. Tez No: 92067
  2. Yazar: ZERRİN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. UMRAN TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
DOKTORA TEZ OZU İLERİ VE ÇOK İLERİ DERECEDE DOĞUŞTAN VEYA DİL ÖNCESİ İŞİTME ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN TEK HECELİ KELİME AYIRDETME TESTİ Zerrin TURAN Özel Eğitim Anabilim Dalı Doktora Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak, 1999 Danışman: Doç.Dr. Ümran TÜFEKÇİOĞLU Bu çalışmada doğuştan veya dil öncesi, ileri ve çok ileri derecede işitme engelli çocuklar için tek heceli, ünsüz-ünlü-ünsüz yapıda ve bu çocuklarca bilinir ve resimlenebilir özellikte kelimelerden oluşan bir kelime ayırdetme testi oluşturulmaya çalışılmıştır. Ön çalışma sonucu elde edilen bilinir kelimelerin ses ve dudakta görünüm benzerliği göz önüne alınarak 15 kelimelik dört ayrı liste oluşturulmuştur. Kelime listeleri, işitme kaybı ortalamaları 52-130 dB HL arasında değişen 91 çocuğa işitsel, görsel ve işitsel-görsel koşullarda verilerek her koşulda ayırdetme puanlan belirlenmiştir. Listeler arası ilişki ve eşitlik her koşulda elde edilen puanlar arasında Pearson korelasyon katsayısı ve tek yönlü ANOVA kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar işitsel koşul için listelerin birbirine eşit olduğunu, listeler arasında iyi derecede anlamlı düzeyde bir ilişki olduğunu göstermektedir. İşitsel-görsel koşulda I. Liste diğer üç listeden farklı olup, listeler arasında iyi derecede ve anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmaktadır. Görsel koşulda ise listeler arasında farklılık ve listeler arasında da düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Test-tekrar test sonuçlarına göre işitsel ve işitsel-görsel koşul için güvenilirlik yüksek, görsel koşul için güvenilirlik düşüktür. İşitsel ve işitsel-görsel koşul için elde edilen değerlerin klinik uygulamada daha yüksek olması beklendiğinden güvenilirliği arttırmak amacıyla listelerin birleştirilerek analizi yapılmıştır. Listeler birleştirildiğinde güvenilirliğin arttığı görülmüştür. İşitme kaybı ortalaması ve yaşa göre sonuçlar değerlendirildiğinde işitme kaybı ortalamasıyla işitsel ve işitsel-görsel koşullar arasında anlamlı negatif korelasyon elde edilmiştir. Bu sonuç ayırdetme puanlarının işitme kaybı ortalamasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Yaş ile her iki koşul arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bu çalışma ile, geliştirilen kelime listelerinin işitsel ve işitsel-görsel koşullarda ayırdetme becerilerinin değerlendirilmesinde kullanılabileceği, listeler birleştirildiğinde güvenilirliğin istatistiksel olarak arttığı belirlenmiştir. Kelime listelerinin güvenilirliğinin arttırılması için önerilerde bulunulmuştur. TBC Yfeffiûtarrtiffl KBKULt'
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT This study aims to develop a closed set word discrimination test for congenitally or prelingually, severe and profoundly hearing impaired children. The test items consisted of pictorially represented, monosyllabic, CVC words within the subjects' vocabulary. There were four different lists with 15 words in each. Subjects were 91 profoundly hearing impaired children, ages ranging from six to sixteen. All the subjects were prelingually hearing impaired and fitted with hearing aids before age two. They all attend a strong auditory oral program. The test items were presented to the subjects in auditory, visual and auditory-visual modes. Test material was video taped under some controlled conditions. An adult female was used as the speaker for the study. The results were analyzed in each condition using Pearson correlation coefficient and one-way ANOVA. Inter-list correlations showed reasonably high correlations among the lists for auditory and auditory-visual modes. Correlations for visual mode were low among the lists. Test-retest reliability were moderately high for auditory and auditory- visual modes, relatively low for visual mode. The results showed a negative correlation between the average hearing loss and auditory and auditory- visual scores. The correlation between age and discrimination scores were very low, indicating no relation between age and discrimination scores. The equivalency of the four lists were evaluated by using one-way ANOVA. The results indicated no significant differences for auditory mode. List I was found significantly different than other three lists in auditory-visual mode. Lists II and III were found significantly different than lists I and IV in visual mode. The Lists were suggested to be used in auditory and auditory- visual mode but not in visual only mode. The recommandations were discussed to increase test reliability.