Tip 2 diyabetli hastaların öz yönetim ve beslenme bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of self-management and nutrition knowledge levels of patients with type 2 diabetes
- Tez No: 920680
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Diyabet, küresel boyutta bireyleri tehdit edip bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölüm ve sakatlıklarda ön sıralarda yer alan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Tanısı konmuş olan ve henüz tanı konmamış tip 2 diyabet hastalarının artan sayısı yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemekte ve sağlık harcamalarının ciddi boyutlara ulaşmasına sebep olmaktadır. Bu kesitsel tipteki çalışma tip 2 diyabetli hastaların diyabet öz yönetimleri ve beslenme bilgi düzeylerini incelemek amacıyla Ekim 2023 – Ocak 2024 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Diyabet Polikliniği'ne başvuran tip 2 diyabet tanısına sahip 314 katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcılara Diyabet Öz Yönetim Ölçeği, Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği ve demografik bilgilerini kapsayan anket formları yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmış olup elde edilen veriler SPSS 28 istatistik paket programı desteğiyle analiz edilmiştir. Çalışmada yer alan 314 katılımcının %52,5'i kadınlardan; %47,5'i erkeklerden oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 58,11±7,35; BKİ ortalamaları 29,69±5,70 kg/m2 bulunmuştur. Katılımcıların %52,9'unun OAD ve insülin; %34,1'inin sadece OAD kullandığı ve ortalama diyabet sürelerinin 15,99±8,79 yıl olduğu tespit edilmiştir. Diyabet süresi 15 yıl ve üzeri olanlarda kan şekeri yönetimi ve sağlık hizmetleri kullanım puanları, diyabet süresi 5 yıla kadar olanlara göre yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Diabetes is an important public health problem that affects individuals globally and ranks among the leading causes of death and disability due to non-communicable diseases. The increasing number of diagnosed and undiagnosed type 2 diabetes patients adversely affects the quality of life and causes serious health expenditures. This cross-sectional study was conducted with 314 participants diagnosed with type 2 diabetes who applied to the Diabetes Outpatient Clinic of the Department of Internal Medicine, Istanbul Medical Faculty between October 2023 and January 2024 in order to examine the diabetes self-management and nutritional knowledge levels of patients with type 2 diabetes. Diabetes Self-Management Scale, Nutrition Knowledge Level Scale for Adults and questionnaire forms covering demographic information were applied to the participants by face-to-face interview method and the data obtained were analyzed with the support of SPSS 28 statistical package program. Of the 314 participants in the study, 52.5% were women and 47.5% were men. The mean age of the participants was 58.11±7.35 years and mean BMI was 29.69±5.70 kg/m2. It was found that 52.9% of the participants used OAD and insulin, 34.1% used only OAD and the mean duration of diabetes was 15.99±8.79 years. It was found that 52.9% of the participants used OAD and insulin, 34.1% used only OAD and the mean duration of diabetes was 15.99±8.79 years.