Tip 2 diyabetli hastalarda diyabet bilgi düzeyi ve hastalık öz yönetiminin değerlendirilmesi
Evaluation of diabetes knowledge level and disease SELF-management in patients with TYPE 2 diabetes
  1. Tez No: 768612
  2. Yazar: SULTAN YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEVFİK SÜNTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Tip 2 diyabetli hastaların diyabetle ilgili bilgi düzeyleri ve hastalık öz yönetimlerinin belirlenmesi ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç yöntem: Kesitsel tipteki araştırmanın evrenini, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri hastalar oluşturdu. Araştırma 01.11.2021-31.01.2022 tarihleri arasında 211 hasta ile yüz yüze yapıldı. Araştırmaya katılanlara sosyodemografik özellikleri, diyabet ve tedavisi ile ilgili özellikleri, Diyabet Bilgi Anketi-24 ve tip 2 diyabet öz yönetim ölçeği sorularını içeren anket uygulandı. Bulgular: Araştırmaya katılan 211 katılımcının yaş ortalaması 59,9 yıl ve diyabet süresinin ortancası 10,0 yıldı. Diyabet Bilgi Anketi-24 ölçek puanı ortancası 13,0 ve tip 2 diyabet öz yönetimi ölçek puanı ortalaması 61,3 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the knowledge levels and self-management of patients with type 2 diabetes about diabetes and to evaluate the related factors. Material and Method: The population of the cross-sectional study consisted of patients aged 18 years and older who applied to the Endocrinology outpatient clinic of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine. The research was conducted face to face with 211 patients between 01.11.2021 and 31.01.2022. A questionnaire including sociodemographic characteristics, characteristics of diabetes and its treatment, Diabetes Knowledge Questionnaire-24 and type 2 diabetes self-management scale questions was applied to the participants of the study. Results: The average age of the 211 participants participating in the study was 59.9 years and the median duration of diabetes was 10.0 years. The median score of the Diabetes Knowledge Questionnaire-24 scale score was 13.0 and the mean score of the type 2 diabetes self-management scale was 61.3.