Hasan Akay'ın hayatı, sanatı, eserleri üzerine bir inceleme
An examination of Hasan Akay's life, art and works
- Tez No: 920725
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ DAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 584
Özet
Bu tezde, Hasan Akay'ın hayatı, eserleri, akademik çalışmalarında izlediği yöntem ve teknikler hakkında ayrıntılı bilgiler verilerek şiirleri teferruatlı bir şekilde ele alınmış, sanatsal kimliği derinlemesine incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde Hasan Akay'ın hayatı; biyografilerin yanı sıra, 12.07.2023 tarihinde kendisi ile yapılan mülakattan da yararlanılarak“ailesi, çocukluğu, eğitim ve çalışma hayatı”adlı bölümler halinde anlatılmıştır.“Eserleri”bölümünde edebi eserler ve akademik çalışmaları, kategorilere ayrılarak içerikleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu kategorilerin ilki olan“Şiirleri”kısmında Akay'ın dokuz şiir kitabının yanında, antolojilere seçilen ve/ya kitaplarına girmeyen şiirlerinin listesi verilmiştir.“Denemeler”başlığı altında üç deneme kitabının künye bilgileri ve içerikleri hakkında açıklamalar yapılmıştır.“Akademik Çalışmaları”sınıflandırılmasında Akay'ın bilimsel çalışma yöntemleri hakkında bilgi verilmiş; bu bağlamda Akay'ın“yapısal, yapısökümcü, holografik, astrofizksel, holistik, Mutlak Metin merkezli”yaklaşımları benimsediği görülmüştür. Akademik çalışmaları“Metin Çözümlemeleri/Yorumlamaları”,“Edebiyat Araştırmaları/ İncelemeleri”,“Kuram/Teori Kitapları”,“Antoloji Mahiyetindeki Kitapları, Sözlük Çalışmaları”başlıklarına ayrılarak ele alınmıştır. Ulusal ve uluslararası bildiri ve makaleleri, metin neşirleri, kitaplarda yer alan müstakil yazıları, sadeleştirme ve çevirileri de künyeler halinde verildikten sonra yönettiği yüksek lisans ve doktora tezlerinin listesi de verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde Akay şiirinin Türk şiiri içindeki yeri ve önemi incelenmiştir. Akay'a kadar olan ve Akay'ın da içinde yer aldığı kanaatinde olduğumuz mistik, metafizik Türk şiirine genel bir bakışın ardından bu şiirin bir damarı olan Sezai Karakoç çizgisinin izlerinin Akay şiirine nasıl yansıdığı tetkik edilmiştir. Üçüncü bölümde ise öncelikle Akay şiiri yapısal olarak incelenerek şiirinin şekil ve üslûp özelliklerine bakılmış, şiirlerinde ele aldığı insana, topluma ve tabiata dair temaların yanı sıra kavramsal temalar da incelenmiştir. Yine aynı bölümde yer alan“Akay Şiirinin Değişim ve Dönüşümü”başlığı altında, Akay şiiri üç döneme ayrılarak ele alınmış, bu dönemlerde özellikle Sezai Karakoç etkisi ile oluşan mistik yönelimli ilk dönem şiirlerinin zamanla nasıl özgün bir anlatım ve tekniğe kavuştuğu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies Hasan Akay's life, methods and techniques of his literary and academic work. It discusses his poetry in detail and analyzes his artistic style in depth. First chapter explains Hasan Akay's life. In addition to his biographies, the thesis uses an interview with him and details his family, childhood, education and work life in subsections.“Works”section accounts his literary and academic work in separate subsections. In the first subsection“Poetry”lists his poems that are not in his books but were published in anthologies besides nine poetry books of Akay.“Essays”section lays out the colophons and content of his three essays.“Academic Work”section explains Akay's academic methods. Here, Akay adopts structural, deconstructive, holographical, astrophysical, holistic, and text-based approaches. His academic work are studied under“Text Analysis/ Interpretation”,“Literature Research/ Review”,“Model/Theory Books”,“Anthologies, Dictionaries”subsections. The thesis gives the colophons of his national and international presentations and papers, romanization work, articles in other books and translations. Afterwards, it lists the master's and PhD theses that he advised. Second section of the thesis studies the position and importance of Akay's poems in Turkish poetry. After a general overview of mystical and metaphysical Turkish poetry before and during Akay's era, the thesis analyzes the effect of Sezai Karakoç style on Akay's poetry. Third section first examines the structure of Akay's poems. It investigates his poems' form and style and studies the humanitarian, societal, natural and conceptual themes in his poetry. Same section includes“Shift and Evolution of Akay's Poetry”subsection. Here, his poetry is divided into three eras. The thesis analyzes his mystical orientation, especially under Sezai Karakoç's influence, and how his initial poems gain an authentic narrative and technique in time.