Kentsel dönüşüm projelerinde uygun yüklenicinin seçimi
The selection of the appropriate contractor in the urban transformation projects
- Tez No: 920728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye'de hızla artan kentsel dönüşüm projeleri, afet risklerini azaltmayı, yaşam alanlarını modernize etmeyi ve şehir silüetlerini düzeltmeyi hedeflemektedir. Bu süreçte uygun yüklenici ile çalışmak proje başarısını etkileyen kritik unsurlardan biridir. Bu çalışma kentsel dönüşüm projelerinde en uygun yüklenici seçimi için kullanılabilecek bilimsel bir temel sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın ilk aşamasında; kat maliklerinin kentsel dönüşüm tecrübeleri, bilgi düzeyleri hakkında bilgi toplamak ve yüklenici seçiminde önem verdikleri kriterleri belirlemek amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Göreceli Önem İndeksi analizi sonucunda kat maliklerinin yüklenici seçiminde yüksek düzeyde önemli bulduğu 17 kriter belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında; belirlenen bu kriterlere uzman görüşleri neticesinde SWARA analizi uygulanmış ve kriter ağırlıkları belirlenmiştir. Çalışmanın üçüncü aşamasında; ağırlıklandırılan kriterler, Ankara ilinde bulunan bir arsa için 3 yüklenici firma arasından uygun olanın TOPSIS yöntemi ile belirlenebilmesi amacıyla kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, kat maliklerine kentsel dönüşüm sürecinde ve yüklenici seçiminde dikkat etmeleri gereken konularda öneriler sunulmuş ve yüklenici seçiminde Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinin kullanımı konusunda rehberlik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapidly increasing urban transformation projects in Turkey aim to reduce disaster risks, modernize living spaces, and improve city skylines. Working with the right contractor in this process is one of the critical elements affecting project success. This study aims to provide a scientific basis that can be used to select the most suitable contractor for urban transformation projects. In the first stage of this study, a survey study was conducted to collect information about the urban transformation experiences and knowledge levels of the flat owners and to determine the criteria they attach importance to in selecting a contractor. As a result of the Relative Importance Index analysis, 17 criteria that the flat owners find highly important in selecting a contractor were determined. In the second stage of the study, SWARA analysis was applied to these determined criteria as a result of expert opinions, and the criteria weights were determined. In the third stage of the study, the weighted criteria were used to determine the most suitable contractor among the three companies for a plot of land in Ankara province using the TOPSIS method. As a result of the study, suggestions were presented to the flat owners on issues they should pay attention to in the urban transformation process and contractor selection, and guidance was provided on using Multi-Criteria Decision Making Methods in contractor selection.