Empresyoniz'de renk ve ışık
Color and light in impressionizm
  1. Tez No: 92073
  2. Yazar: V. NURÇİN ÜNALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ EMPRESYONİZM'DE RENK VE IŞIK V. Nurçin ÜN ALAN Resim Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1999 Danışman: Yard. Doç. Gülbin KOÇAK 1865-1890 yılları arasında Fransa'da birbiriyle temas halinde çalışmış olan Empresyonist grubu bir araya getiren ve onlardan kollektif bir güç oluşturan, amaçlarındaki kararlılıktır. Empresyonist akım, sanatçıların daima içinde yaşadığı bildiği sahneler, kişiler ve manzaralar dünyasıdır. Onlar, bir manzara yapmayıp manzaradan aktarılan hissiyatı çizdiklerinden izlenimcidirler. Bundan dolayı, Monet tarafından çizilen“Güneşin Doğuşu”adlı esere manzara değil“izlenim”denmiştir. Doğayı gerçekte olduğu gibi bütün ayrıntılarıyla değil, renkle elde edilebilen gerçekçi efekt zenginliğinin beklenmedik manzaraları olarak resmetmişlerdir. Işığın, nesnelerin sahip olduğu etkileri belirlemesi fikri, onsuz canlı veya cansız hiçbir formu yeniden üretmenin imkansız olduğu kesin çizginin ortadan kalkmasına neden olmuştur. Bu özellik, kısa fırça vuruşlarının tuvale direk uygulanarak renk cümbüşü gibi çizgileri etkisiz hale getirmesiyle gözlenir. İzlenimci metodta ressam, çoğu zaman saf karışımsız renkleri“gözde karışım”maksadıyla tuvalde yan yana koyar. Gölgelendirmeler ve renkler büyük bir özenle gözlemlenmiş; genelde gölgelendirmeler ayrıca renklerle belirlenmiştir. Renklendirmede tutucu olmayıp mavi ve pembeyi daha çok kullanmışlardır. Dış mekanda çalışan sanatçılar hareketin ilk anını taslak şeklinde o anda çizmektedir. Buna karşın hareketin ilk öncülerinden Barbizon okulu ressamları,dış mekanda gün ışığında yapılan taslak çalışmaları stüdyolarında bitirmişlerdir. Bu, izlenimcilerle Barbizon okulu ressamları arasındaki en önemli farktır. Bundan dolayı izlenimci çalışmalar bitirilmemiş olarak tanımlanmıştır. Empresyonistler, modern görüntüyü saptama açısından önemli bir rol oynayan“fotoğraf tekniğinden”, doğayı ve doğa içindeki insanı anlatan, fırçanın tuş özelliğini -Empresyonistlerden önce- keşfeden“Çin resminden”; yeni motifler ve yeni renk kalıpları aramalarında onlara yardım eden“Japon baskılarından etkilenmişlerdir. İzlenimciler; Courbet, Daubigny ve Corot'un gerçekçi manzara tasvirlerini geliştirerek, 1877'de bu sanat hareketinin temelini atmışlardır. Monet, Renoir, Sisley ve Pissarro izlenimci hareketin öncüleri ve en önemli üyeleridir. İzlenimciler, mitolojik ve tarihsel konuları bir yana bırakıp yaşamın güzel anlarını resmetmişlerdir. Monet günlük nesneleri, Pissarro ve Sisley Fransa'nın kırsal bölgelerini ve nehir manzaralarını, Degas bale oyuncularını ve at yarışlarını çizmiştir. Resim sanatındaki bu yaklaşım, 1880'lerde genişlemekten çok daralmış, yeniden üretim olmaksızın durağan kalmış ve Empresyonizmden esinlenen yeni bir sanat kuramı ortaya atılmıştır. ”Neo-Empresyonist“ adıyla anılan bu grup Empresyonistlerin resimdeki rastlantısal tutumlarını ve içgüdüsel sanat anlayışlarını bütünüyle kabul etmemişlerdir. Daha sonraları izlenimciliği kendileri için aşırı yüzeysel bir sanat olduğu için terk edenler, empresyonist resim anlayışının temel öğesi olan ”duyarlık“ ilkesinden uzaklaşmış ve yerini ”fikir" kavramına bırakmıştır. Böylece Empresyonist yaklaşım yerini entellektüel bir yaklaşıma ve sembollerin kullanımına bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thing which brings Impressionist grou, lived in France between 1865-1890, is the decisiveness in their aim not the desire to reach the perfection. Impressionist trend, is the place where artists always live, is the scene that they know, and is the person's and view's world. They do not draw the view, however they draw the Feelings that transpered from the view so they are named impressionists. Because of this, the trace rolled“Sun Rise”drew by Monet is called impression. They draw the nature as unexpected views of the realist effect wealthines which can be obtained by color, not with all detais. The idea of the lights that determines the effects which the objects have, leads tha disappearance of the definite line. This feature is observed by the short brush strokes that is applied to canvas directly which makes the line like color carousal ineffective. In the impressionist method, artists put the pure colors side by side. Over shadows and colors are observed carefeully, generally overshadows are determined by colors. Instead of becaming conservative in giving color they used pink and blue very often. The pointers who works outside, points the first moment of the movement as a task at that moment. But Barbizon School's pointers who are the representitives the, impressionism had finished their pointings, which had been storted outside, in their studios. This was the main difference between the Barbizon School pointers on the impressionists. Because of that reason impressionist works were named as unfinished pointings. Impressionists, had been impressed from the photography method which plays on important role about determining the momentary vision. And also they hed been impressed from the Chinese pointers who had discovered the painting style, which describes the nature and the man in the nature, before the impressionists, and from the Japanese paintings which helped them to look for new patterns and new color moulds. IVImpressionists has laid the foundation of this movement by developind the realistic descriptions of Courbet, Daubigny and Corot in 1877. Monet, Renoir, Sisley and Pissarro are the first and the most important representitives of the impressionism. Impressionists had not chosen mythological adn historical subjects but have chose the beatutiful moments of life for their paintings. Monet chosed daily objects, Pissarro and Sisley chosed landscapes of France and Degas chodes ballerinas and hoise racings for their paintings. The new approach in the art of painting has started to recede instead of improvement in 1 880's. By the reason of that a new movement named“Neo- Impressionism”has bomed. Neo-lmpressionists did not completely accepted thi coincidental approach in the picture and instinctive art intellects of the impressionists. After a time the ones, who recognised that impressionism was a very superficial art movement for them, have left the“sensitivity”principle which is the basic element of Impressionism, and chose the principle of“ideo”. Thus impressionism left its place to an intellectual approach and to usage of symbols.