Die Entwicklung der sprechfertigkeit im fremdsprachenunterricht unter besonderer berücksichtigung des spieleinsatzes
Yabancı dil öğretiminde oyunlar yardımıyla konuşma becerisinin geliştirilmesi
- Tez No: 92072
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UMUT GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Almanca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZÜ YABANCI DİL ÖĞRETİMİNDE OYUNLAR YARDIMIYLA KONUŞMA BECERİSİNİN GELİŞTİRİLMESİ Gfilcan ÇAKIR Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Umut GÜRBÜZ Televizyon, radyo, telefon gibi teknolojik araçların yanı sıra, ülkeler arası iletişimi daha da arttıran ve insanların birbirine yakınlaşmasını, bilgi alış-verişinde bulunabilmesini sağlayan çeşitli internet ağlarının da hüküm sürdüğü ve anahtar sözcüklerinin“bilgi, ileri teknoloji ve iletişimin”oluşturduğu bir çağda yaşıyoruz. Dolayısıyla bu çağa ayak uydurmak isteyen çağdaş insan birden fazla dilin gerekliliğinin bilincindedir. Bunun dışında bir dilin insamn dünyayı anlayabilmesine, kendi tecrübelerini, yaşadıklarını, varsayımlarını çözümleyip dışa vurabilmesine olanak tanıması ve aynı zamanda bir iletişim aracı olması gerçeği, dilsel öğrenmenin insanı kişisel, toplumsal ve mesleki açıdan hareketli ve özgür kıldığının bir göstergesidir. İşte bu hareketliliğin daha da artması ve kendi dil ailemizin dışına taşabilmesi, ancak yabancı bir dil edinilerek ulaşılması mümkün bir amaç halini alabilir. Genel anlamda yabancı dil öğretimine daha da önem vermek ve ortaya çıkmış veya çıkabilecek olan sorunlara karşı da bir takım çözümler getirmek gerekmektedir ve bu da demektir ki, var olanla yetinmek değil de dil öğretimi konusunda eksiklikleri bulup, artan imkanlara paralel şekilde yeni yollar, yeni atılımlar gerçekleştirilmelidir. Kuşkusuz ki, yabancı dil öğretiminde var olan tüm sorunlara bir kere de eğilmek göze alınamayacak kadar kapsamlı ve güç bir hedef demektir. Çünkü öğrencisinden öğretmenine, ders yönteminden belirlenen hedeflere kadar bir çok unsur söz konusudur. Bu yüzden sınırlandırılmış bir şekilde bazı sorunlara eğilmek daha sağlıklı çözümler getirecektir.Yabancı dil öğretiminde genel anlamda dört temel dilsel becerinin (okuma, yazma, dinleme-anlama, konuşma) geliştirilmesi amaçlanmakta ve çoğu zaman da bu becerilerin önem sırası dil öğrenme sebebine göre farklılaşmaktadır. Ancak günümüzün iletişim çağı kabul edilmesi ve iletişimin hayatımızda çok büyük bir yer tutması sebebiyle ve yine derslerde iletişimin ön planda olması, yabancı dil dersinde ve özellikle de yabancı dil öğretmeni yetiştiren kurumlarda“konuşma becerisinin”önemini gözler önüne sermektedir. Hedef beceri olarak da kabul edebileceğimiz konuşma becerisi çoğu zaman geri plana atılmış, yeterli dilbilgisi ve kelime hazinesiyle kendiliğinden oluşabilecek bir beceri halini almıştır. İşte bu gerçek, üniversitelerdeki hazırlık sınıflarında konuşma becerisinin geliştirilmesi konusuna yemden değinilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmış ve bu araştırmaya zemin hazırlamıştır. Araştırmada yabancı dilde konuşmanın geliştirilebilmesi için gerekli duygusal faktörlerin önemi vurgulanmakta ve özellikle serbest konuşmanın geliştirilmesinde uygulamanın (alıştırmanın) kaçınılmazlığından yola çıkılmaktadır. Her iki işlevi de yerine getiren konuşma oyunları ya da başka bir deyişle oyun olarak algılanan aktiviteler öneri olarak sunulmaktadır. Oyunlar sayesinde öğrenci biraz olsun dersi ders havasında değil de, normal bir konuşma atmosferinde algılama şansına sahiptir, dolayısıyla da zevk alabileceği fazla zorlanmayacağı bir öğrenme söz konusudur. Böylece öğrenci güncel yaşamda da kullanabileceği bir konuşma becerisine ve isteğine sahip olabilecek bir duruma getirilebilir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today we live in a century like national wide communication is getting more common and thus people get in a closer contact, the interaction is done more easily and quickly by the internet webs where the keywords are“knowledge, high technology and communication”besides the communication vehicles like television, radio and telephone. So, he modern man is aware of acquiring more than language who wants to get in a contact to the present day. Moreover the language will cause the man to have a better perspective of life, to clarify the assumptions and to express his own opportunities and what he has lived so far, thus the reality that language is a tool for communication shows a sign about language learning, this makes a person more active and arises him to freer atmosphere in terms of individual social statues and occupation. Therefore to make it happen for activating this motion it is possible by learning other foreign languages. In general meaning better solutions derived to foreign language teaching about the problem that have occurred and that may exist, this means we shouldn't be satisfied with the existing knowledge but we must find out the missing points and parallel with the increasing possibilities new ways, attempts should be developed. Doubtlessly, going over the problems in foreign language teaching all at once is a contentfull and long-term goal. Because there are too many factors like the student to the teacher, methodology and the goals that are clarified. For this reason it would be more healthy to try to solve the problems in a limited way. In foreign language teaching, developing the four language skills (reading, writing, listening-comprehension, speaking) is aimed and usually the preference in learning a foreign language affects the importance of this skills. But, today is criticized as the communication century and communication takes a big role in our lives and during the classes it is more likely considered to be major reason, the importance of“speaking skill”is visible in the foreign language classes and especially in the faculties or schools that grow language teachers up. As we would evaluate the speaking skill as a target skill is usually skipped away, it becomes a skill by acquiring adequate grammar and that might be developed by learning new words. Therefore this reality forms a reason about the revision that speaking skill should be developed and a cause for this research. In this research, in order to developed speaking the importance of the essential emotional factors and emphasized and it is derived from the idea of developing free talking, the ivapplication (the exercise) is very important. The activities like games or the games that take the place of bom factors are supervised as a preference. By the application of the games, the students will feel more comfortable as if they are more likely in a normal atmosphere man the atmosphere of a lesson, thus an enjoyable learning without having any difficulties will become. This way the learner will more willing and be motivated to have a speaking skill that he could use in his daily life.