Çevik proje yönetimi yaklaşımı ile geliştirilen elektronik test ekipmanlarında kritik başarı faktörlerinin klasik ve bulanık dematel yöntemleriyle belirlenmesi
Determination of critical success factors in electronic test equipment developed using the agile project management approach through classical and fuzzy dematel methods
- Tez No: 920763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN TOKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ar-Ge projeleri çoğunlukla geleneksel proje yönetimi yaklaşımı ile ele alınmaktadır. Son dönemlerde ise çevik proje yönetimi metodolojisinin gündeme gelmesiyle Ar-Ge projelerinde çevik yaklaşımın proje yönetimine etkileri merak edilmektedir. Özellikle, savunma sektöründeki proje çıktılarının hızlı bir şekilde elde edilme isteği çevik proje yönetimi yaklaşımı ile örtüşmektedir. Buna rağmen çevik proje yönetiminin savunma sektöründe uygulamaları kısıtlıdır. Genellikle yazılım projelerinde tercih edilen yaklaşımın donanım geliştirme faaliyetlerinde olumlu etkilerine yönelik araştırmalar ise sürmektedir. Bu sebeple elektronik test donanımlarının geliştirilmesi projelerinin başarı ile sonuçlanmasında çevik proje yönetiminin faydasını belirleyebilmek önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, savunma sektörüne hizmet veren bir test ve ölçüm firmasında, elektronik test donanımlarının geliştirilmesinde çevik proje yönetimi yaklaşımının etki ettiği kritik başarı faktörlerinin belirlenmesidir. Elektronik test donanımlarının başarısının birçok faktöre bağlı olması ele alınan problemin çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri ile çözülebilmesine olanak sağlamıştır. Hem proje başarı faktörlerinin önem derecelerinin belirlenmesi hem de faktörlerin birbirlerini etkileme durumlarının ortaya konması için ÇKKV yöntemlerinden Decision-Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL) ve bulanık Decision-Making Trial and Evaluation Laboratory (B-DEMATEL) yöntemleri birlikte kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
R&D projects are predominantly managed using traditional project management approaches. However, with the recent prominence of agile project management methodologies, the impact of agile approaches on the management of R&D projects has become a topic of interest. Specifically, the defense sector's desire for rapid project deliverables aligns closely with the principles of agile project management. Despite this, the application of agile project management in the defense sector remains limited. While this approach is generally preferred for software projects, research into its positive effects on hardware development activities is ongoing. Therefore, it is crucial to identify the benefits of agile project management for the successful completion of projects focused on the development of electronic test equipment. The purpose of this study is to determine the critical success factors influenced by the agile project management approach in the development of electronic test equipment within a test and measurement company serving the defense sector. The success of electronic test equipment depends on various factors, which makes it possible to address the problem using multi-criteria decision-making (MCDM) methods. To identify both the significance levels of project success factors and the interactions between these factors, Decision-Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL) and Fuzzy Decision-Making Trial and Evaluation Laboratory (F-DEMATEL) methods were employed.