ديوان شهاب الدين الخفاجي دراسةً وجمعًا وتحقيقًا
Şihâbuddîn El-Fafâcî dîvânı: İnceleme-derleme-tahkik
- Tez No: 920764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAGB RAMADAN ELSAYED ABDELWHAB
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1199
Özet
Bu çalışma, Şihabeddin el-Hafâci'nin şiirlerinin mevcut yazma nüshalarındaki divanını ve kitaplara dağılmış tüm şiirlerini araştırmacı tarafından elde edilen yazma nüshaların fotokopilerine dayanarak inceleyecek, toplayacak ve inceleyecektir. El-Ezher Kütüphanesi'nin (35148) numaralı nüshası, el yazmasının başlığı“Diwan Al-Shihab Al-Khafaji”dir. Mısır'daki Ulusal Kitap Evi'nin nüshası, el yazmasının başlığı“Diwan Al-Shihab Al-Khafaji”, (393) numarayla korunuyor. - İstanbul Bayezid Kütüphanesi nüshasının bir nüshası, nüshanın başlığı “Hafâci Divanı'ndan Seçmeler”olup, (5769) numara ile korunmaktadır. 1- Çalışma, yazma eserlerin incelenmesinde öncelikle betimleme yaklaşımına dayanacak, betimleme ve her bir yazma ile ilgili bilgi ve notları takip edecek; Sonuçlara ve yeterli verilere ulaşmak için, metin doğrulamasında en doğru ve eksiksiz versiyonun ışığında, geri kalan versiyonlarda temel farklılıkların belirtilmesi ile birlikte benimsenecektir. 2- Araştırmacı, Shihab al-Din al-Khafaci'nin şiirlerindeki sanatsal ve anlatımsal değerlerin izleneceği çalışmasında sanatsal yöntemi de benimseyecektir. En önemli özellik ve özelliklere ulaşmak ve bunların dikkate alınan teknik varlıklarla ne ölçüde uyumlu olduğunu belirtmek için. 3- Analitik yaklaşım: Bu, veri toplayarak ve olayları etkileyerek, analiz ederek ve sonuçlara ve yargılara ulaşmak için bunları birbirine bağlayarak yapılır. Çalışma, araştırma sonunda yeterli ve tatmin edici sonuçlar elde etmek için Arap Edebiyatı Kütüphanesi'nde onaylanan en önemli kaynaklara ve referanslara dayanacaktır
Özet (Çeviri)
Summary of the Project This research will offer a critical edition and study of the Dīwān of Shihāb al-Dīn al-Khafājī's poetry from available manuscripts, and through his poetry found in various other works. The study has identified the following three manuscript copies: (i) The copy housed at al-Azhar Library, no: (35148), under the title: “Dīwān al-Shihāb al-Khafājī”, (ii) The copy housed at Dār al-Kutub al-Qawmiyya, Egypt, no: (393) under the title:“Dīwan al-Shihāb al-Khafājī” (iii) The copy housed at the Bayazid Library, Istanbul, no: (5769), under the title:“Selections from the Dīwān of al-Khafājī”. Furthermore, the study adopts three approaches: (1) A descriptive approach in investigating the identified manuscripts by recording paleographic notes related to each. This will allow for the adoption of the most complete manuscript as the basis of the study, with the other two manuscripts providing corrections and amendments where necessary. (2) The research will also adopt a literary approach in which the poetic values in the work of Shihāb al-Dīn al-Khafājī will be explored. This will allow for an assessment of the most important features and characteristics of his oeuvre and determine how it conforms to literary norms. (3) An analytical approach, which will be conducted by analysing the literary phenomena in his work and then linking them together to determine further characteristics and draw conclusions. The study will draw on the most important sources and reference works in the library of Arabic literature to bring the study to fruition.