Process-chain simulation of manufacturing of aerospace bearings
Havacılık rulmanlarının imalat zincirinin modellenmesi
  1. Tez No: 920767
  2. Yazar: ZEREN ÖZGENECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER MUSIC
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Havacılık rulmanlarının imalat zincirinde, sıcak dövme prosesi son derece kritik bir rol oynamaktadır. Rulman imalatında kullanılan malzemeler, sıcak dövme prosesi sırasında hasar oluşumuna sebep olabilecek son derece yüksek deformasyonlara maruz kalırlar. Bu hasar oluşumu hem malzemeyi hem de prosesleri etkileyebileceği gibi nihai olarak da ürünün özelliklerini etkiler. Bu çalışmada, M50 çeliğinin malzeme davranışını yüksek hassasiyette elde etmek için Gleeble 3800 kullanılarak sıcak basma testleri yapılmıştır. Takiben, normalize Latham-Cockcroft (LCn) hasar kriteri için tetikleme değerini belirlemek amacıyla, deneysel ve Forge NxT 3.2® yazılımı kullanılarak simülasyon yoluyla sıcak çekme testleri gerçekleştirilmiştir. Ardından, belirlenen LCn hasar kriterinin metalurjik temeli, M50 çeliği mikroyapılarının taramalı elektron mikroskobu ve optik mikroskop ile detaylı inceleme çalışmaları ile açıklanmıştır. Nihai olarak, hesaplanan LCn hasar kriteri değerine dayanarak, çok istasyonlu sıcak dövme sürecinin (ezme, kapalı kalıp dövme, iç-dış bilezikleri ayırma olmak üzere kesme prosesi) simülasyonu Forge NxT 3.2® yazılımında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, özellikle sıcak dövme sürecinin üçüncü aşamasına, hassas ve düzgün bir kesim yüzeyi elde etmek esas olan bilezikleri ayıran kesme prosesine odaklanmıştır. Çok istasyonlu sıcak dövme sürecinin ilk simülasyon çalışmaları, çeşitli kalıp boşlukları ve dövme başlangıç sıcaklıkları kullanılarak yapılmış, ardından farklı pres hızları seçilerek, bu parametrelerin simülasyon sonucuna etkileri değerlendirilmiştir. Takım geometrisinin kesme prosesine etkisini değerlendirmek için, kalıp köşeleriyle temas eden takım kenarlarına çeşitli açılarda radyal ve konik şekiller eklenmiştir. Ayrıca, simülasyon sonuçlarını doğrulamak amacıyla sıcak dövme simülasyonları saha denemeleri ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The hot forging process is crucial in the manufacturing chain of aerospace bearings. Materials used in bearing production typically experience significant deformation during hot forging, which leads to damage evolution. This evolution can impact both the material and the process, ultimately affecting the final product's properties. In this study, hot compression tests were performed on the Gleeble 3800 to accurately obtain the material behaviour of M50 steel. Afterward, hot tensile tests were performed through experiments and simulations using Forge NxT 3.2® software to determine the triggering value for the normalized Latham-Cockcroft (LCn) damage criterion. Subsequently, the metallurgical basis for the determined LCn damage criterion was elucidated through detailed microstructural examinations, using optical microscopy and, primarily, scanning electron microscopy. Finally, based on the calculated LCn criterion value, a simulation of the multi-stage hot forging process, which includes upsetting, closed-die forging, and the shearing stage to separate the rings, was executed using Forge NxT 3.2®. This present study specifically focused on the third stage of the hot forging process: shearing, where achieving a precise and smooth cut surface is essential. Initial simulations of the multi-stage hot forging process were conducted using various die clearances and forging start temperatures, followed by evaluations with different tool speeds. To assess the impact of die geometry on the shearing stage, radii and conical shapes at various angles were incorporated into the tool edges in contact with the die corners. Additionally, hot forging was performed experimentally in the field to corroborate the simulation results.