Afyonkarahisar/Dinar yöresinde yetiştirilen bazı badem çeşitlerinin (P. amygdalus L.) meyve özellikleri ile biyokimyasal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of fruit characteristics and biochemical contents of some almond cultivars (P. amygdalus L.) grown in Afyonkarahisar/Dinar region
  1. Tez No: 920766
  2. Yazar: YAVUZ KARAKUYU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN NURHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma 2023-2024 yıllarında Afyonkarahisar İli Dinar İlçesi'ndeki kapama badem bahçesinde yürütülmüştür. Çalışmada Ferragnes, Ferraduel ve Nonpareil badem çeşitlerinin meyve özellikleri ile biyokimyasal içeriklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, tomurcuk kabarması Mart ayının ilk haftası (Nonpareil) ile Mart ayının ikinci haftası (Ferraduel), tomurcuk patlaması Mart ayının ikinci haftası (Nonpareil) ile Mart ayının üçüncü haftası (Ferraduel), ilk çiçeklenme Mart ayının son haftası (Nonpareil) ile Mart ayının son haftası (Ferraduel), tam çiçeklenme Nisan ayının Mart ayının son haftası (Nonpareil) ile Nisan ayının ilk haftası (Ferraduel) ve hasat ise Eylül ayının ikinci haftası (Nonpareil) ile Eylül ayının üçüncü haftası (Ferraduel) olarak gerçekleşmiştir. Çalışmada kabuklu meyve ağırlıkları 2.01 g (Nonpareil)-5.18 g (Ferragnes), kabuklu meyve eni 19.87 mm (Nonpareil)-26.65 mm (Ferragnes), kabuklu meyve boyu 32.66 mm (Nonpareil)-39.72 mm (Ferragnes), kabuk kalınlıkları 1.75 mm (Nonpareil)-3.58 mm (Ferraduel), iç badem ağırlıkları 1.07 g (Nonpareil)-1.69 g (Ferragnes), iç badem eni 12.89 mm (Nonpareil)-16.20 mm (Ferragnes), iç badem boyu 22.54 mm (Nonpareil)-28.40 mm (Ferragnes), iç badem kalınlığı 6.45 mm (Nonpareil)-7.65 mm (Ferragnes), iç oranı %27.29 (Ferraduel)-%53.40 (Nonpareil) arasında değişmiştir. Çalışmada toplam yağ içerikleri %44.84 (Ferraduel)-%49.02 (Ferragnes), toplam fenolik madde içeriği 361.02 mg GAE/100 g (Nonpareil)-429.2 mg GAE/100 g (Ferragnes), toplam flavonoid madde içeriği 30.49 mg CAE/100 g (Nonpareil)-68.64 mg CAE/100 g (Ferragnes), toplam antioksidan içeriği %87.00 (Ferraduel)-%82.98 (Nonpareil) toplam protein içeriği %16.64 (Ferragnes)-%19.16 (Ferraduel) arasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in almond orchard in Dinar District of Afyonkarahisar Province in 2023-2024. The aim of the study was to determine the fruit characteristics and biochemical contents of Ferragnes, Ferraduel and Nonpareil almond cultivars. In the study, bud swelling occurred between the first week of March (Nonpareil) and the second week of March (Ferraduel), bud break between the second week of March (Nonpareil) and the third week of March (Ferraduel), beginning of flowering between the last week of March (Nonpareil) and the last week of March (Ferraduel), full bloom between the last week of April (Nonpareil) and the first week of April (Ferraduel), and harvest between the second week of September (Nonpareil) and the third week of September (Ferraduel). In the study, fruit weights were 2.01 g (Nonpareil)-5.18 g (Ferragnes), fruit width was 19.87 mm (Nonpareil)-26.65 mm (Ferragnes), fruit length was 32.66 mm (Nonpareil)-39.72 mm (Ferragnes), shell thickness was 1.75 mm (Nonpareil)-3.58 mm (Ferraduel), kernel weights were 1.07 g (Nonpareil)-1.69 g (Ferragnes), kernel width was 12.89 mm (Nonpareil)-16.20 mm (Ferragnes), kernel length was 22.54 mm (Nonpareil)-28.40 mm (Ferragnes), kernel thickness was 6.45 mm (Nonpareil)-7.65 mm (Ferragnes), kernel ratio was 27.29%. (Ferraduel) - 53.40% (Nonpareil). In the study, total oil contents were determined as 44.84% (Ferraduel) - 49.02% (Ferragnes), total phenolics content as 361.02 mg GAE/100 g (Nonpareil) - 429.2 mg GAE/100 g (Ferragnes), total flavonoid content as 30.49 mg CAE/100 g (Nonpareil) - 68.64 mg CAE/100 g (Ferragnes), total antioxidant content as 87.00% (Ferraduel) - 82.98% (Nonpareil) and total protein content as 16.64% (Ferragnes) - 19.16% (Ferraduel).