Endodermal hepatik organoidlerde (eHEPO) kültür mikroçevre modifikasyonlarının fonksiyon ve matürasyona etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of culture microenvironment modifications on function and maturation in endodermal hepatic organoids (eHEPO)
  1. Tez No: 920782
  2. Yazar: CEMİLE NUR AGACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE ESRA ERDAL BAĞRIYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biology, Biotechnology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Organoidler, hastalık modelleme, gelişimsel biyoloji, ilaç toksisite testi ve kişiselleştirilmiş tıp gibi alanlarda yaygın olarak kullanılan 3D, kendi kendine organize olan doku modelleridir. iPSC kaynaklı hepatik organoidler, karaciğer fonksiyonlarını yapabilme yetenekleriyle umut vericidirler. Ancak, bu organoidler fetal karaciğer özelliklerini taşıdığından, yetişkin karaciğer fonksiyonlarını taklit etme yetenekleri sınırlıdır. Bu araştırmanın amacı, iPSC kaynaklı hepatik organoid modeli (eHEPO) için mevcut protokolü geliştirerek, AFP gibi fetal karaciğer belirteçlerini azaltmak ve daha olgun bir model elde etmektir. Araştırma, hormonlar, mikrobiyota metabolitleri, sekretomlar ve desellülerize domuz karaciğeri matriksinin, karaciğerin mikroçevresini daha iyi taklit ederek daha olgun bir model oluşturabileceğini hipotez etmektedir. Bulgular, kültür ortamına eklenen hormon karışımı ve non-parankimal hücre sekretomlarının M-eHEPO kaynaklı organoidlerde olgunlaşmayı artırdığını göstermektedir. Organoid oluşum aşamasındaki değişikliklerin, diferansiyasyon sürecini ve hücresel yanıtları etkilediği bulunmuştur. Hepatositlerin heterojen bir popülasyon sergileyerek senkronize olamayabilecekleri hipotez edilmiştir. %5 dPL- ECM kullanımı, organoidlerde lümen yapısı artırmış ve albümin sekresyonu ile gen ekspresyon seviyelerini yükseltmiştir. Bu çalışmanın bulguları, hangi alanlarda daha fazla odaklanılması ve geliştirilmesi gerektiğine dair değerli bilgiler sunmaktadır. Gelecekteki araştırmaların, bu organoid modelini hastalık modelleme, rejeneratif tıp ve ilaç testi uygulamaları için uygun hale getirerek geliştirmesi beklenmektedir. Ayrıca, bu modellerin karaciğer nakli yerine geçebilecek alternatifler olarak kullanılma potansiyeli taşıdığı ve gelecekteki klinik ve terapötik gelişmeler için umut verici bir platform sunduğu öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Organoids are 3D, self-organizing tissue models widely used in disease modeling, developmental biology, drug toxicity testing, and personalized medicine. iPSC-derived hepatic organoids show promise by performing liver functions. However, these organoids retain fetal liver characteristics, limiting their ability to replicate adult liver function. The aim of this research is to refine the existing protocol for iPSC-derived hepatic organoids (eHEPO) to reduce fetal liver markers, such as AFP, and obtain a more mature model. The research hypothesizes that modifications in hormones, microbiota metabolites, secretomes, and the decellularized pig liver matrix may enhance organoid maturation by better mimicking the liver's natural microenvironment. The results indicate that the addition of a hormone cocktail and non-parenchymal cell secretome to the culture medium enhances maturation in M-eHEPO-derived organoids. Changes in the organoid formation stage were found to influence the differentiation process and cellular responses. It is hypothesized that the hepatocytes within the organoids exhibit a heterogeneous population, which may prevent them from synchronizing effectively. The use of 5% dPL-ECM was shown to increase lumen formation, as well as enhance albumin secretion and gene expression levels in the organoids. The findings of this study provide valuable insights into the areas that require further focus and development. It is anticipated that future research will enhance these organoid models, making them suitable for applications in disease modeling, regenerative medicine, and drug testing. Moreover, these models hold potential to serve as alternatives to liver transplantation, offering a promising platform for future clinical and therapeutic advancements.