Zambak (Lilium spp.)'ın soğan pulları ile çoğaltılması
Propagation of lilies (Lilium spp.) with onion scales
  1. Tez No: 920807
  2. Yazar: İLKNUR ESKİMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada zambağın soğan pullarının in vitro koşullarda çoğaltımı, köklendirilmesi, organik gübrelemenin ve farklı katı yetiştirme ortamlarının, lilyum bitkisinin soğan gelişimi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışmada, Oriental hybrid Lilium spp.'ye ait soğan pullarının in vitro koşullarda çoğaltılması amacıyla 24 farklı besin ortamı kullanılmıştır. Denemelerde temel besin ortamı olarak MS ortamı tercih edilmiş ve bu ortama farklı oranlarda NAA (0.5-1 mg.l-1), BAP (0.1-0.5 mg.l-1) ve TDZ (0.2-0.5 mg.l-1) ilave edilmiştir. Çalışmada aynı zamanda farklı dikim şekilleri (soğancık, pul, yapraklı) karşılaştırılmıştır. Çalışmada en iyi sonuçlar dördüncü alt kültürde tespit edilmiştir. Buna göre soğancık şeklinde dikimde, 1.0 mg.l⁻¹ NAA + 1.0 mg.l⁻¹ TDZ içerikli ortam, yaprak sayısı (37 adet), soğan çapı (19.09 mm) ve pul sayısı (37 adet) açısından en yüksek değerleri sağlamıştır. Tek başına pul dikilen pullarda 0.5 mg.l⁻¹ NAA + 0.2 mg.l⁻¹ TDZ içerikli ortam, bitki boyu (40.83 mm), yaprak sayısı (11.67 adet), soğan çapı (12.75 mm) ve pul sayısı (14 adet) bakımından en iyi sonuçları göstermiştir. Yaprak parçasıyla birlikte dikilen pullarda ise, 0.5 mg.l⁻¹ NAA + 0.5 mg.l⁻¹ TDZ içerikli ortamda yaprak sayısı (12.33 adet) ve pul sayısı (13.33 adet) açısından en yüksek değerler elde edilmiştir. Ancak, soğan çapı (12.66 mm) açısından 2.0 mg.l⁻¹ NAA + 0.2 mg.l⁻¹ TDZ içerikli ortam en iyi sonucu vermiştir. Köklendirme sonuçlarına göre, bitki boyu (48,62 mm), köklenme oranı (%100) ve kök uzunluğu (40,32 mm) bakımından en iyi sonuçlar, 10 numaralı ortamdan (½ MS + 1 mg.l-1 IBA) tespit edilmiştir. Sonuç olarak 1mg.l⁻¹ NAA + 1 mg.l⁻¹ TDZ içerikli ortamda soğancık olarak dikimin ve köklendirme açısından ½ MS + 1 mg.l-1 IBA içerikli ortamın etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the propagation and rooting of lily bulb scales under in vitro conditions, as well as to determine the effects of organic fertilization and different solid cultivation media on bulb development in Lilium spp. plants. In this context, 24 different nutrient media were utilized to propagate the bulb scales of Oriental hybrid Lilium spp. under in vitro conditions.The MS medium was selected as the basal medium, supplemented with varying concentrations of NAA (0.5-1 mg.l-1), BAP (0.1–0.5 mg.l-1), and TDZ (0.2–0.5 mg.l-1). Additionally, different planting methods (bulblet, scale, and leafy scale) were compared in the study. The best results were obtained in the fourth subculture. For bulblet planting, the medium containing 1.0 mg.l-1 NAA + 1.0 mg.l-1 TDZ provided the highest values in terms of leaf (37 number), bulb diameter (19.09 mm), and scale (37 number). In scales planted alone, the medium containing 0.5 mg.l-1 NAA + 0.2 mg.l-1 TDZ yielded the best results for plant lenght (40.83 mm), leaf number (11.67), bulb diameter (12.75 mm), and scale (14 number/bulb). For scales planted with a leaf segment, the medium containing 0.5 mg.l-1 NAA + 0.5 mg.l-1 TDZ produced the highest values for leaf (12.33 number) and scale (13.33 number), while the medium containing 2.0 mg.l-1 NAA + 0.2 mg.l-1 TDZ achieved the best results for bulb diameter (12.66 mm). Rooting results indicated that the best outcomes in terms of plant lenght (48.62 mm), rooting rate (100%), and root length (40.32 mm) were obtained in medium 10 (½ MS + 1 mg.l-1 IBA). Consequently, the medium containing 1 mg.l-1 NAA + 1 mg.l-1 TDZ was determined to be effective for bulblet planting, while the medium containing ½ MS + 1 mg.l-1 IBA was found to be effective for rooting.