ST37 ve C35 malzemelerinin ticari araçlardaki yük kancaları için farklı mil formlarında kaynak optimizasyonu ve performans analizi
Welding optimization and performance analysis of ST37 and C35 materials in different shaft forms for load hooks in commercial vehicles
- Tez No: 920806
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yük taşımacılığı, endüstride devamlılık ve sürdürülebilirlik açısından oldukça önemlidir. Bu ihtiyaç kapsamında çeşitli boyut ve özelliklerde ticari araçlar üretilmekte olup, bu araçların güvenilirliği taşınacak yükün ve trafik güvenliğinin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yüklerin ticari araç içerisinde sabitlenmesi için farklı boyut ve işlevlerde yük kancaları kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında, St37 ve C35 çeliklerinden farklı formlarda ve ölçülerde üretilecek yük kancalarının mekanik özellikleri test edilmiş, mikro yapıları incelenerek optimum üretim parametreleri belirlenmiştir. Testler, belirtilen malzemelerle üretilen yük kancalarının farklı koşullarda gösterdiği davranışlar ve verimlilikleri üzerine odaklanmıştır. Düşük maliyetli ve kolay kaynaklanabilen St37 çeliği, erişim kolaylığı sunarken; orta karbon içeriği ile C35 çeliği, dengeli mekanik özellikler ve yüksek mukavemet avantajı sağlamaktadır. Araştırmada, direnç alın kaynağı yöntemiyle birleştirilen bu malzemelerin çekme testleri ve mukavemet analizleri gerçekleştirilmiş; Ø6 mm çapında üretilen numuneler üzerinde çeşitli testler yapılmıştır. C35 çeliğinin farklı çap ve form değişikliklerinin mekanik özelliklere etkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Test sonuçları, ticari araçlarda kullanılacak yük kancalarının tasarım ve üretiminde dikkate alınması gereken faktörleri ortaya koymuştur. Ayrıca C35 çeliği için farklı çaplar ve farklı kanca formları için numuneler üretilmiş olup, bu üretimler sırasında karşılaşılan zorluklar ve elde edilen avantaj ve dezavantajlar irdelenmiştir. Elde edilen sonuçlar üretilecek yük kancalarında tercih edilecek malzeme tipi, malzeme çapı ve kaynaklama işlemi için optimum parametre seçimi hakkında deneysel sonuçlarla desteklenmiş mekanik özelliklere etki eden unsurlar çekme ve sertlik testleri yapılarak, mikro yapıya etki eden unsurlar ise optik ve SEM gibi görüntüleme sistemleri ile ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Load transportation is of great importance in terms of ensuring continuity and sustainability in the industry. To meet this need, commercial vehicles of various sizes and features are manufactured, and the reliability of these vehicles plays a crucial role in ensuring the safety of both the transported cargo and traffic. Different sizes and functionalities of load hooks are used to secure the loads inside commercial vehicles. Within the scope of this thesis, the mechanical properties of load hooks produced in different forms and dimensions from St37 and C35 steels were tested, and their microstructures were examined to determine the optimal production parameters. The tests focused on the behaviors and efficiency of load hooks produced with these materials under different conditions. St37 steel, which is low-cost and easy to weld, offers ease of access, while C35 steel, with its medium carbon content, provides balanced mechanical properties and advantages in projects requiring high strength. In the research, tensile tests and strength analyses were performed on these materials, which were joined using the resistance butt welding method, and various tests were conducted on samples with a diameter of Ø6 mm. The effects of changes in diameter and form of C35 steel on mechanical properties were examined in detail. Test results revealed the factors to be considered in the design and production of load hooks for use in commercial vehicles. Additionally, samples of C35 steel were produced with different diameters and hook forms, and the challenges encountered during production as well as the advantages and disadvantages obtained were evaluated. The results obtained were supported by experimental findings regarding the selection of the optimal parameters for material type, material diameter, and welding process in the production of load hooks. Factors affecting mechanical properties were analyzed through tensile and hardness tests, while factors influencing the microstructure were examined in detail using optical and SEM imaging systems.