Ruminantlarda bakliyat sanayi yan ürünlerinin besleyici değerlerinin in vitro metotlarla belirlenmesi
Determination of nutritional values of legumes industrial by-products in ruminants by in vitro methods
- Tez No: 920852
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SELÇUK ALATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada; insan tüketimi için kullanılmayan bakliyat sanayisinde göz ardı edilen elek altı soya fasulyesi, kuru fasulye, nohut, yeşil ve kırmızı mercimek gibi 5 farklı baklagil türünün besin madde içeriklerini, protein fraksiyonlarını, in vitro fermentasyon özellikleri ile in vitro rumen gerçek sindirilebilirlik oranlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede beş baklagil türünden altı farklı (5x6) örnekler Türkiye'nin farklı yerlerinden yaklaşık ikişer kg kadar temin edilerek toplamda 30 adet örnek kullanılmıştır. İn vitro rumen ortamının oluşturulmasında gerekli olan rumen sıvısı yaklaşık 650 kg canlı ağırlığında rumen kanüllü iki adet Holstein inekten temin edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the nutrient contents, protein fractions, in vitro fermentation characteristics and in vitro rumen true digestibility rates of five different legume species such as soybean, dry bean, chickpea, green lentil and red lentil, which are not used for human consumption and are ignored in the pulse industry. In the experiment, six different samples of five legume species (5x6) were taken from different parts of Turkey, each weighing about two kilograms, and a total of 30 samples were used. The rumen fluid required to create the in vitro rumen environment was obtained from two Holstein cows with rumen cannulae and a live weight of approximately 650 kg.