Ruminantlarda parainfluenza-3 enfeksiyonlarında akciğer lezyonlarının patolojik ve immunohistokimyasal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of lung lesions in parainfluenza-3 infections in ruminants by pathological and immunohistochemical methods
- Tez No: 728254
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖZYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Parainfluenza 3 enfeksiyonu evcil ve yabani ruminantların solunum sistemi hastalıkları arasında en yaygın görülen viral enfeksiyonlardandır. Hastalık kötü bakım ve besleme şartları, taşınma ile eş zamanlı viral ve bakteriyel enfeksiyonların varlığında daha sık görülür. Hastalıkta en sık görülen bulgu karakteristik bronkointersitisyel pnömonidir. Eş zamanlı viral ve bakteriyel enfeksiyonlar bu tabloyu şiddetlendirip, fibrinopurulent-nekrotik bronkopnömoniye dönüşmesine sebep olabilir. Bu çalışmanın amacı ruminantlarda PI3 enfeksiyonunun histopatolojik bulguları ile yangı sırasında akciğer dokusunda Mannose Binding Lectin (MBL) ve Surfactan B protein salınımları, bunların patogenezdeki rolü ve önemi ile birbiriyle olan ilişkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla 30 adet viral pnömoni şüpheli ve 10 adet lezyon bulunmayan ruminant akciğerlerine ait parafinde bloklanmış dokular kullanıldı. Alınan kesitlerde histopatolojik olarak, olguların çoğunda akut desktruktif evre (%78), 4 olguda ise kronik proliferatif evreye (%22) rastlandı. Uygulanan immunohistokimyasal metodlar sonucunda 15 hayvanda anti-PI3 pozitif (%50) bulguya rastlandı. Bununla birlikte akut olgularda, dokulardaki yangısal reaksiyonlarda MBL salınımının yüksek olmakla birlikte subakut veya kronik olgularda azaldığı belirlendi. SFBP salınımının ise, subakut ve kronik olgularda akut olgulara göre daha yüksek olduğu dikkati çekti. Sonuç olarak immun yetersizlik ya da miks enfeksiyon durumlarında MBL salınımının iyileşme için yetersiz kaldığı, erken ve doğru tedavi edildiğinde ise SFBP sayesinde hayvanların hayatta kalma olasılığını artabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Parainfluenza 3 infection is one of the most common viral infections among respiratory system diseases of domestic and wild ruminants. The disease is more common in the presence of poor maintenance and feeding conditions, transport, and concomitant viral and bacterial infections. The most common finding in the disease is characterized bronchointerstitial pneumonia. Concomitant viral and bacterial infections may increase severity of lesions and cause it to turn into fibrinopurulent-necrotic bronchopneumonia. The aim of this study is to examine the histopathological findings of PI3 infection in ruminants and the release of Mannose Binding Lectin (MBL) and Surfactan B in the lung tissue during inflammation, their role and importance in pathogenesis and their relationships each other. For this purpose, paraffin-blocked tissues of 30 ruminant lungs with suspected viral pneumonia and 10 without lesions were used. Histopathologically, in the sections taken, acute destructive stage was observed in most of the cases (78%), and chronic proliferative stage in 4 patients (22%). As a result of the applied immunohistochemical methods, anti-PI3 positive (50%) findings were found in 15 animals. However, it was determined that MBL release was high in inflammatory reactions of tissues in acute cases, but decreased in subacute or chronic cases. SP-B release was increased in subacute or chronic cases rather than acute cases. As a result, it was thought that in cases of immune deficiency or mixed infection, MBL release is insufficient for recovery, and if it is treated early and correctly, the possibility of survival of animals may increase thanks to SP-B.