Meme kanseri için hedeflenebilir ilaç salım sistemi olarak ikili ilaç yüklü albümin bazlı nanopartiküllerin geliştirilmesi
Development of dual drug loaded albumin based nanoparticles as a targetable drug delivery system for breast cancer
  1. Tez No: 920855
  2. Yazar: EZGİ TÜRKEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM SAĞ AÇIKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kanserde güncel araştırma alanları, alternatif dozaj yollarına izin vermek için taşıyıcıların geliştirilmesini, tümör büyümesini besleyen kan damarları gibi yeni terapötik hedefleri ve daha spesifik olan hedefe yönelik tedavileri içermektedir. İdeal bir ilaç taşıyıcı sistemin arttırılmış hedefleme yeteneği, düşük toksisite ve kontrollü ilaç salım profili gibi optimum fiziksel-kimyasal özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu tez kapsamında özellikle meme kanserine yönelik albümin bazlı, nano boyut aralığında farklı ilaç taşıyıcı formülasyonlar hazırlanmıştır. Poli(laktik-ko-glikolik asit):albümin çekirdek-kabuk yapısında protein-polimer hibrit nanopartiküller nanopresipitasyon yöntemi esasına göre sentezlenmiş, partikül boyutu ve boyut dağılımı optimizasyonu yapılmıştır. Güncel kanser tedavisi araştırmalarında aktif ve pasif hedefleme yaklaşımları ağırlıklı olarak çalışılmaktadır. Sentezlenen tüm partikül formülasyonlarının hedeflenen boyut aralığı 100-200nm aralığında tutulmaya çalışılarak pasif hedeflemeye uygun, formülasyonun yüzeyine konjuge edilen albümin tabakası ile de albüminin vücutta bir azot ve enerji kaynağı olması, ikinci bir ilacın enkapsülasyonuna olanak tanıması, tümörlü bölgelerde birikme özelliğinden yararlanılarak da aktif hedeflemeye uygun formülasyonlar hazırlanmıştır. Poli(laktik-ko-glikolik asit):albümin protein-polimer hibrit nanopartiküllerinde Poli(laktik-ko-glikolik asit)'ten oluşan çekirdek kısmına kemoterapötik bir etkin madde olan Dosetaksel enkapsüle edilmiş ve kabuk kısmını oluşturan albümin tabakasına ise kemoduyarlaştırıcı ve kemopreventif özellikte bir etkin madde olan Kurkumin'in enkapsülasyonu sağlanmıştır. Meme kanseri tedavisi için yürütülen güncel çalışmalarda özellikle ilaç direncinin üstesinden gelmek, sinerjistik etki yaratarak hücre apoptozunu arttırmak, hücreleri kemoterapiye duyarlı hale getirerek tedavinin etkinliğini arttırmaya yönelik olarak Dosetaksel ve Kurkumin'in bir arada kullanımının önemini gösteren çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaca uygun olarak sentezlenen Poli(laktik-ko-glikolik asit):albümin çekirdek-kabuk yapısında protein-polimer hibrit nanopartiküllerin haricinde hem polimer hem de proteinin tek başına nanopartikül formülasyonları da hazırlanmıştır. Bu sayede hem polimer-protein hibrit hem de protein nanopartiküllerin boyut, yük, ilaç salımı vb. yönlerden karşılaştırmalarının yapılması mümkün olmuştur. Öte yandan hazırlanan formülasyonların yüzeyi folik asit ile konjuge edilmiş ve bu sayede folat reseptörleri taşıyan kanser hücrelerine spesifik hedeflemeye uygun formülasyonların da sentez, karakterizasyon ve ilaç salım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen formülasyonlar için Zetasizer ile boyut analizi ve zeta potansiyel ölçümleri, SEM, FTIR, TGA, DSC, XRD, temas açısı ölçümleri gibi karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. İlaç yüklü formülasyonların enkapsülasyon etkinlikleri ve yükleme kapasitesi değerleri hesaplanmış hem tekli hem ikili in vitro ilaç salım çalışmaları diyaliz metodu ile 37oC'de asidik tümör mikroçevresini simule eden pH 5.6 ve fizyolojik kanı simule eden pH 7.4 PBS tampon ortamlarında incelenmiş ve farklı ilaç salım kinetik modellerine (Sıfırıncı Derece, Birinci Derece, Higuchi, Hixson-Crowell ve Korsmeyer-Peppas) uyum araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Current areas of research in cancer include the development of carriers to allow alternative dosage routes, new therapeutic targets such as blood vessels that feed tumor growth, and more specific targeted therapies. An ideal drug delivery system should have optimal physical-chemical properties such as enhanced targeting ability, low toxicity and controlled drug release profile. Within the scope of this thesis, different albumin-based drug carrier formulations in the nano-size range have been prepared especially for breast cancer. Protein-polymer hybrid nanoparticles in the structure of poly(lactic-co-glycolic acid):albumin core-shell were synthesized based on nanoprecipitation method and particle size and size distribution were optimized. Active and passive targeting approaches are predominantly studied in current cancer therapy research. All synthesized particle formulations are suitable for passive targeting by trying to keep the targeted size in the range of 100-200nm, and formulations suitable for active targeting have been prepared by taking advantage of the albumin layer conjugated to the surface of the formulation, albumin being a nitrogen and energy source in the body, allowing the encapsulation of a second drug, and accumulating in tumor areas. In poly(lactic-co-glycolic acid):albumin protein-polymer hybrid nanoparticles, Docetaxel, a chemotherapeutic active ingredient, was encapsulated in the core of the poly(lactic-co-glycolic acid) and curcumin, a chemosensitizing and chemopreventive active ingredient, was encapsulated in the albumin layer forming the shell. In current studies carried out for the treatment of breast cancer, studies showing the importance of the combined use of Docetaxel and Curcumin in order to overcome drug resistance, to increase cell apoptosis by creating a synergistic effect, and to increase the effectiveness of treatment by sensitizing cells to chemotherapy. In addition to protein-polymer hybrid nanoparticles in the structure of Poly(lactic-co-glycolic acid):albumin core-shell synthesized for this purpose, nanoparticle formulations of both polymer and protein alone were also prepared. In this way, it was possible to compare both polymer-protein hybrid and protein nanoparticles in terms of size, charge, drug release, etc. On the other hand, the surface of the prepared formulations was conjugated with folic acid and thus synthesis, characterization and drug release studies of formulations suitable for specific targeting of cancer cells carrying folate receptors were carried out. For the synthesized formulations, characterization studies such as size analysis and zeta potential measurements with Zetasizer, SEM, FTIR, TGA, DSC, XRD, contact angle measurements were carried out. The encapsulation efficiencies and loading capacity values of the drug-loaded formulations were calculated, both single and dual in vitro drug release studies were investigated by dialysis method at 37oC in pH 5.6 PBS buffer media simulating acidic tumor microenvironment and pH 7.4 PBS buffer media simulating physiological blood, and compliance with different drug release kinetic models (Zero Order, First Order, Higuchi, Hixson-Crowell and Korsmeyer-Peppas) was examined.