Meme kanseri için hedeflenebilir ilaç salım sistemi olarak ikili ilaç yüklü kitosan kaplı karboksimetil selüloz-zein nanopartiküllerinin araştırılması
Investigation of dual drug loaded chitosan coated carboxymethyl cellulose-zein nanoparticles as a targetable drug release system for breast cancer
  1. Tez No: 951975
  2. Yazar: MERVE ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM SAĞ AÇIKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın amacı, Kurkumin (KUR) ve Resveratrol'ü (RES) Karboksimetil Selüloz (CMC) kaplı Zein (ZN) Nanopartiküllerine (ZN NP'ler) kapsülleyerek yeni bir pH duyarlı ilaç dağıtım sistemi geliştirmektir. Ayrıca ikinci bir formülasyon olarak CMC kaplı NP yapılarının Kitosan (KTS) ile kaplanması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bir diğer önemli amacı, NP'leri Folik Asitle (FA) hedefleyerek tümöre özgü ilaç dağıtım sistemi geliştirmektir. NP' lerin karakterizasyon çalışmalarında Zetasizer, SEM, TGA, FTIR, XRD ve DSC analizleri kullanılmıştır. Diyaliz yöntemi, KUR-ZN, KUR-ZN-CMC, KUR-ZN-RES-CMC, KUR-ZN-RES-CMC-KTS ve KUR-ZN-RES-CMC-KTS-FA NP' lerinden KUR ve RES' ün salınması için kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlarda en küçük ortalama ZN NP boyutu, 117.2 nm ve 0.2 g ZN ile elde edilmiştir. 1.5 mg KUR ile yüklenen ZN NP boyutunun 184 nm olduğu bulunmuştur. Farklı oranlarda (1.5, 2.5 ve 4.5 mg) RES KUR-ZN-RES-CMC NP yapısına yüklenmiştir. Optimum ortalama ZN-CMC NP boyutu, 1:3 ZN/CMC kütle oranında ideal polidispersite indeksi (0.230) ve zeta potansiyel değeri (-48.1 mV) ile 277.5 nm olarak elde edilmiştir. 2.5 mg KUR içeren KUR-ZN NP' leri, KUR-ZN-CMC NP' leri, KUR-ZN-RES-CMC-KTS NP' leri için maksimum KUR kapsülleme verimliliği sırasıyla %51, %70 ve % 80 idi. pH 7.4'e kıyasla pH 5.6'da daha kontrollü, sürdürülebilir, daha yavaş ancak biraz daha düşük salım profilleri elde edilmiştir. KUR ve RES salımı, FA konjugasyonu ile biraz geciktirilmiştir. Hem KUR-ZN-CMC NP' lerinden hem de KUR-ZN NP' lerinden KUR'in salınım kinetiği,“anormal bir taşıma”mekanizmasını öneren Higuchi ve Korsmeyer-Peppas modelleri tarafından en iyi şekilde temsil edilmiştir. NP sisteminin KTS kaplamasının ardından sistem, Higuchi ve Korsmeyer-Peppas modelleriyle (R² > 0,99) uyumlu olarak hem pH 5.6 hem de pH 7.4' de azaltılmış patlama salım ve daha lineer, daha kontrollü kinetikler sergilemiştir. Peppas salım üssü (n ≈ 0,56-0,57) hem polimer matris bozunması hem de Fickian olmayan bir difüzyon mekanizması ortaya çıkarmıştır. CMC ve KTS kaplı ZN NP' lerinin, optimum kapsülleme verimliliği ve kontrollü salım sağlayarak etkili bir KUR ve RES dağıtım sistemi olarak kullanıldığı ispatlanmıştır. FA'nın NP yüzeyine konjuge edilmesi, meme kanseri gibi kanser hücrelerine yönelik aktif hedefleme kapasitesi ile NP sisteminin işlevselliğini daha da geliştirmektedir. Çalışma pH' a duyarlı, biyouyumlu ilaç dağıtım sisteminin, kanser tedavisinde çift ilaç kombinasyonları veya sinerjik etkiler için optimize edilebileceğini ve daha fazla araştırma için umut verici bir temel sağlayabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to develop a novel pH sensitive drug delivery system by encapsulating Curcumin (KUR) and Resveratrol (RES) into Carboxymethyl Cellulose (CMC) coated Zein (ZN) Nanoparticles (ZN NPs). In addition, as a second formulation, coating of CMC coated NP structures with Chitosan (CTS) was realized. Another important aim of the study was to develop a tumor-specific drug delivery system by targeting the NPs with Folic Acid (FA). Zetasizer, SEM, TGA, FTIR, XRD and DSC analyses were used in the characterization studies of the NPs. Dialysis method was used for the release of KUR and RES from KUR-ZN, KUR-ZN-CMC, KUR-ZN-RES-CMC, KUR-ZN-RES-CMC-KTS and KUR-ZN-RES-CMC-KTS-FA NPs. In the results obtained, the smallest average ZN NP size, 117.2 nm, was obtained with 0.2 g ZN. The ZN NP size loaded with 1.5 mg KUR was found to be 184 nm. Different ratios (1.5, 2.5 and 4.5 mg) of RES were loaded into the KUR-ZN-RES-CMC NP structure. The optimum average ZN-CMC NP size was obtained as 277.5 nm with ideal polydispersity index (0.230) and zeta potential value (-48.1 mV) at 1:3 ZN/CMC mass ratio. The maximum KUR encapsulation efficiencies for KUR-ZN NPs, KUR-ZN-CMC NPs, KUR-ZN-RES-CMC-KTS NPs containing 2.5 mg KUR were 51%, 70% and 80%, respectively. More controlled, sustained, slower but slightly lower release profiles were obtained at pH 5.6 compared to pH 7.4. KUR and RES release was slightly delayed by FA conjugation. The release kinetics of KUR from both KUR-ZN-CMC NPs and KUR-ZN NPs were best described by the Higuchi and Korsmeyer-Peppas models, suggesting an“anomalous transport”mechanism. Following KTS coating of the NP system, the system exhibited reduced burst release and more linear, more controlled kinetics at both pH 5.6 and pH 7.4 in agreement with the Higuchi and Korsmeyer-Peppas models (R² > 0.99). The Peppas release exponent (n ≈ 0.56-0.57) revealed both polymer matrix degradation and a non-Fickian diffusion mechanism. CMC- and KTS-coated ZN NPs proved to be an effective KUR and RES delivery system, providing optimal encapsulation efficiency and controlled release. Conjugation of FA to the NP surface further enhances the functionality of the NP system with active targeting capacity towards cancer cells such as breast cancer. Research suggests a pH-responsive, biocompatible drug delivery system can be optimised for dual drug combinations and synergistic effects in cancer therapy.