Handling boundary uncertainty in cadastre
Kadastroda sınır belirsizliğinin yönetimi
  1. Tez No: 920868
  2. Yazar: ÜMİT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN KOCAMAN GÖKÇEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsanlık yerleşik yaşama geçtiğinden beri, taşınmaz sınırları öncelikle mülkiyet haklarının güvence altına alınması olmak üzere çeşitli amaçlarla belgelendirilmiştir. Kadastro iş akışları da zamanla gelişerek, sınır belgelendirmesini ana hedeflerden biri olarak benimseyip, farklı amaçlara hizmet edecek şekilde evrilmiştir. Taşınmazın kıt bir kaynak olması ve hızlı kentleşme, nüfus artışı gibi küresel sorunlarla karşı karşıya olduğumuz günümüzde, taşınmaz sınır kayıtlarının tüm paydaşlar tarafından doğru ve tutarlı bir şekilde anlaşılması büyük önem taşımaktadır. Teknolojik ilerlemeler ölçme araçlarının yaygın bir şekilde erişilebilir olmasını sağlamış, sonuçların kesin bir doğruluk içerdiği algısını güçlendirmiştir. Ancak, her kadastro ölçümü, hesaplaması ve tahmini belli ölçüde belirsizlik barındırır. Bu belirsizlik, sınır tanımını ve türevlerini (örneğin, yüzölçümü bilgisi, koordinatlar) etkiler ve esasen kadastral süreçlerin tam anlaşılamamasından da kaynaklanır. Bu durumu ele almak için, kullanıcıların bu süreçlere dair farkındalığının artırılması gereklidir. Bu doğrultuda tezin temel amacı, sınır ve ilişkili belirsizliklerin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve bunları ele almak için kapsamlı bir yaklaşım geliştirmektir. Sınır karmaşık bir olgu olduğundan, belgelenme süreci de karmaşık ve oldukça zordur. Bu karmaşıklık ilk kadastral faaliyetler sırasında hemen gözlemlenmeyebilir, ancak kadastro verilerinin farklı alanlarda kullanımı durumunda belirsizlikle ilgili sorunlar sıklıkla ortaya çıkar. Bu bağlamda, bu tez öncelikle kadastro sınırı ve belirsizlik kavramlarının kapsamlı bir açıklamasını sunmakta ve ardından bu alanları bütünleştirerek kavramsal bir model geliştirmektedir. Geliştirilen bu kavramsal model, Kadastroda Belirsizlik Üçgen Modeli (U-CTM) olarak adlandırılmıştır ve gerçek dünya örnekleriyle desteklenmiş; sınır ihtilaflarının çözümü bağlamında, özellikle parsel sınırı yeniden belirleme çalışmaları, parsel alan bilgisi ve jeotehlikelerin etkileri açısından değerlendirilmiştir. Parsel alanı ile ilgili sorunların ele alınması için uluslararası bir standart olan Arazi İdaresi Alan Modeli (LADM) temel alınarak metodolojik bir yaklaşım önerilmiş ve bu modele yönelik eklentiler sunulmuştur. Çalışmada, kadastroda sınır belirsizliğine bütüncül bir bakışla yaklaşılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu sorunu ele almak için geliştirilen kavramsal model, farklı hukuk sistemlerinde uygulanabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Since humanity transitioned to a settled lifestyle, real property boundaries have been documented for various purposes, primarily to secure tenure rights. Cadastral workflows have also evolved in time to serve diverse goals including boundary documentation as one of the main objectives. With limited availability of real property and global challenges like rapid urbanization and population growth, it is essential for property boundary records to be accurately and consistently understood by all stakeholders. Technological advances have made surveying tools widely accessible, fostering the perception that their results are seamlessly accurate. However, every cadastral measurement, calculation, and estimation inherently involves some level of uncertainty. This uncertainty affects boundaries and derived data (e.g., surface area, coordinates) and stems mainly from limited understanding of cadastral processes. Addressing this requires raising user awareness of these processes. Thus, the main aim of the thesis was to enhance the understanding of boundary and associated uncertainty, and to develop a comprehensive approach for addressing it. Since a boundary is a complex phenomenon, the documentation efforts are complex and quite not straightforward. Although this complexity may not be immediately apparent during initial registration, uncertainty-related problems often arise when cadastral data is reused across different fields. In this context, this thesis first provides a thorough explanation of the concepts of cadastral boundary and uncertainty, and then integrates these areas to develop a conceptual model. The developed conceptual model, called Uncertainty in Cadastral Triangular Model (U-CTM), was further illustrated through real-world examples and evaluated in the contexts of dispute resolution, specifically focusing on parcel boundary re-establishment works, parcel area information, and the impact of geo-hazards. A methodological approach was also proposed for handling parcel area-related problems based on an international standard, Land Administration Domain Model (LADM). Extensions to this model were also presented. The study concluded that boundary uncertainty in cadastre should be approached holistically. The developed conceptual model to address this issue can be applied across different legal systems.