إصلاحات عمر بن عبد العزيز وحسن إدارته على منهاج النبوة
Ömer b. Abdülaziz'in ıslahları ve nebevi yönteme dayalı iyi yönetimi
- Tez No: 920870
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Sekizinci Emevi halifesi Ömer bin Abdülaziz, Peygamber'in metoduna göre iyi yönetim ilkelerini bünyesinde barındıran en önemli tarihi şahsiyetlerden biri olarak kabul edilir. Onun halifeliği, derin reformları ve Peygamber'in metoduna dayanan seçkin idari yetkinliği sayesinde Emevi devleti tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Onun yönetimi, sosyal ve ekonomik adalete vurgu ve devlet yönetiminde İslami değerlere sıkı bağlılığıyla karakterize edildi. Ömer bin Abdülaziz, servetin yeniden dağıtılmasına ve sosyal adaletin sağlanmasına büyük önem verdi. Gasp edilen toprakları ve fonları sahiplerine iade ederek, haksız vergileri kaldırdı ve adaletsizliklerin giderilmesini emretti. Ayrıca zekâtın adil bir şekilde dağıtıldığından da emin oldu, bu da yoksulların ve muhtaçların yaşam standartlarının yükselmesine katkıda bulundu. Bu yaklaşımıyla döneminde eşi görülmemiş bir ekonomik ve sosyal dengeye ulaşmayı başardı. İdari alanda Ömer bin Abdülaziz, devletin mali idaresini organize ederek yüksek verimlilik gösterdi. Gelir ve gider sisteminde köklü reformlar gerçekleştirerek devlet kaynaklarının kamu yararına kullanılmasını sağladı. Bu reformlar sayesinde finansal sistemin etkinliği artmış, kamu fonlarının yönetiminde şeffaflık ve hesap verebilirlik artmıştır. Ömer bin Abdülaziz, etkili yönetimin ahlaki ve dini ilkelere dayanması gerektiğini göstererek, hükümdarın adalet ve dürüstlük konusunda rol model olması gerektiğini vurguladı. İdari yeterliliği, yetkin hakim ve valilerin atanması ve adaletin ve iyi idarenin uygulanmasını sağlamak amacıyla onların çalışmalarının izlenmesi konusunda da kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Omar b. Abdul Aziz, the eighth Umayyad caliph, is considered one of the most prominent historical figures who embodied the principles of good governance according to the method of the Prophet. His caliphate is considered a turning point in the history of the Umayyad state, thanks to his profound reforms and distinguished administrative competence, based on the method of the Prophet. His rule was characterized by an emphasis on social and economic justice, and his strict adherence to Islamic values in state administration. Omar b. Abdul Aziz paid great attention to redistributing wealth and achieving social justice. He abolished unjust taxes and ordered the redress of injustices, as he returned the usurped lands and funds to their owners. He also made sure to distribute zakat fairly, which contributed to raising the standard of living of the poor and needy. With this approach, he was able to achieve an unprecedented economic and social balance in his time. In the administrative field, Omar b. Abdul Aziz showed high efficiency by organizing the state's financial administration. He carried out radical reforms in the revenue and expenditure system, and ensured that state resources were used in a manner that achieved the public interest. Thanks to these reforms, the efficiency of the financial system has improved and transparency and accountability in the management of public funds has increased. Omar b. Abdulaziz demonstrated that effective administration must be based on moral and religious principles, stressing that the ruler must be a role model of justice and integrity. His administrative competence was also demonstrated in appointing competent judges and governors, and monitoring their work to ensure the application of justice and good administration. عمر بن عبد العزيز، الخليفة الأموي الثامن، يُعد من أبرز الشخصيات التاريخية التي جسدت مبادئ الحكم الرشيد وفق منهاج النبوة. حيث تُعد خلافته نقطة تحول في تاريخ الدولة الأموية بفضل إصلاحاته العميقة وكفاءته الإدارية المتميزة، المستندة إلى منهاج النبوة. تميزت فترة حكمه بالتركيز على العدالة الاجتماعية والاقتصادية، والتزامه الصارم بالقيم الإسلامية في إدارة الدولة. أولى عمر بن عبد العزيز اهتمامًا كبيرًا بإعادة توزيع الثروات وتحقيق العدالة الاجتماعية. ألغى الضرائب الجائرة وأمر بردِّ المظالم، حيث أعاد الأراضي والأموال المغتصبة إلى أصحابها. كما حرص على توزيع الزكاة بشكل عادل، ما أسهم في رفع مستوى معيشة الفقراء والمحتاجين. بهذا النهج، تمكن من تحقيق توازن اقتصادي واجتماعي لم يسبق له مثيل في عصره. في المجال الإداري، أظهر عمر بن عبد العزيز كفاءة عالية من خلال تنظيم الإدارة المالية للدولة. قام بإصلاحات جذرية في نظام الإيرادات والمصروفات، وحرص على أن تُستخدم موارد الدولة بشكل يحقق المصلحة العامة. بفضل هذه الإصلاحات، تحسنت كفاءة النظام المالي وزادت الشفافية والمساءلة في إدارة الأموال العامة. أثبت عمر بن عبد العزيز أن الإدارة الفعالة يجب أن تستند إلى المبادئ الأخلاقية والدينية، مؤكدًا أن الحاكم يجب أن يكون قدوة في العدل والنزاهة. تجلت كفاءته الإدارية أيضًا في تعيين القضاة والولاة الأكفاء، ومتابعة أعمالهم لضمان تطبيق العدالة وحسن الإدارة.