Ankara ili Apioninae Schönherr, 1823 (Coleoptera:brentidae) altfamilyası üzerine sistematik çalışmalar
Systematic studies on the subfamily Apioninae schönherr, 1823 (coleoptera: brentidae) in Ankara province
  1. Tez No: 920894
  2. Yazar: ULAŞ ÖZFUÇUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Ankara ili Apioninae (Coleoptera: Brentidae) altfamilyasına ait türler incelenmiştir. Tez materyalini arazi çalışmalarında toplanan ve koleksiyonda bulunan örnekler oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında 15 tür tespit edilmiştir. Bu türlerin erkek birey bulunan 11'nin erkek genital organ ve dişi birey bulunan 13'ünün spermateka yapıları çizilmiş ve betimlenmiştir. Bu türlerden Protapion nigritarse, Protapion ononidis, Protapion varipes'in erkek genital organ yapıları bu çalışmada ilk defa çizilerek tanımlanmıştır. Apion frumentarium, Alocentron curvirostre, Ceratapion gibbirostre, Ceratapion onopordi, Ompalapion laevigatum, Diplapion detritum, Malvapion malvae, Protapion apricans, Protapion nigritarse, Protapion ononidis, Protapion trifolii, Protapion varipes, Rhopalapion longirostre, Stenopterapion tenue, Ischnopterapion loti türlerinin de spermateka yapısı da bu çalışma ile ilk defa çizilerek tanımlanmıştır.. Bu türlerden Ceratapion gibbirostre, Ompalapion laevigatum, Protapion nigritarse, Ischnopterapion loti'nin ilk defa ̇İç Anadoludan Apion frumentarium, Alocentron curvirostre, Ceratapion gibbirostre, Ceratapion onopordi, Ompalapion laevigatum, Diplapion detrium, Malvapion malvae, Protapion nigritarse, Protapion ononidis, Stenopterapion tenue, Ischnopterapion loti'nin ilk defa Ankara'dan bildirilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda türler taksonomik ve sistematik olarak degerlendirilmiş, cins ve tür anahtarları Türkiye'deki türler göz önüne ̆ alınarak yeniden düzenlenmiştir. Türlerin Türkiye ve Palearktik yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the species belonging to the subfamily Apioninae (Coleoptera: Brentidae) of Ankara province were examined. The thesis material consists of specimens collected during field studies and specimens in the collection. Within the scope of the study, 15 species were identified. The male genitalia of 11 of these species with male individuals and the spermatheca structures of 13 of these species with female individuals were drawn and described. The male genital organ structures of Protapion nigritarse, Protapion ononidis, Protapion varipes were drawn and described for the first time in this study. The spermatheca structure of Apion frumentarium, Alocentron curvirostre, Ceratapion gibbirostre, Ceratapion onopordi, Ompalapion laevigatum, Diplapion detritum, Malvapion malvae, Protapion apricans, Protapion nigritarse, Protapion ononidis, Protapion trifolii, Protapion varipes, Rhopalapion longirostre, Stenopterapion tenue, Ischnopterapion loti species were also drawn and described for the first time in this study. Among these species, Ceratapion gibbirostre, Ompalapion laevigatum, Protapion nigritarse, Ischnopterapion loti, Apion frumentarium, Alocentron curvirostre and Ceratapion gibbirostre were reported from Central Anatolia for the first time, Ceratapion onopordi, Ompalapion laevigatum, Diplapion detrium, Malvapion malvae, Protapion nigritarse, Protapion ononidis, Stenopterapion tenue and Ischnopterapion loti were reported from Ankara for i the first time. As a result of the investigations, the species were evaluated taxonomically and systematically, and the genus and species keys were rearranged by considering the species in Türkiye. Türkiye and Palearctic distributions of the species are given.