Ankara ili Sincan ilçesinde yaşayan ev kadınlarının ev işlerine harcadıkları zaman ve enerji üzerinde bir araştırma
Time and energy expenditure on household work by homemakers who live in Sincan district of Ankara
- Tez No: 6725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. MELTEM BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ, SİNCAN İLÇESİNDE YAŞAYAN EV KADINLARININ EV İŞLERİNE HARCADIKLARI ZAMAN VE ENERJİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Ruhsar YARDIMCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Yar. Doç -Dr.S. Meltem BAYRAKTAR 1989, Sayfa: 63 Jüri: Yar. Doç. Dr. S. Meltem BAYRAKTAR Prof.Dr. S. Sevim EREL Prof.Dr. Günsel TERZİO?LU Bu araştırma Ankara İli, Sincan İlçesinde yaşayan, evli 0-6 yaş grubu çocuğu olan ev kadınlarının ev işlerine harcadıkları zaman ve enerji ile zaman harcamasına etki eden faktörleri saptamak amacıyla 50 ev kadını üzerinde yapılmış tır. Araştırma bulgularına göre, ev kadınları ev işlerine uyku ve oturma hariç günde ortalama 8 saat 45 dakika, hafta da ortalama 62 saat 32 dakika harcamaktadırlar. Ev kadınları hafta içinde, hafta sonunda ve tüm hafta boyunca en fazla zamanı uyku ve oturma hariç çocukIV bakımı, yemek yapma, ev temizleme gibi faaliyetlere har camaktadırlar. Regresyon analizi sonucuna göre; ev kadınlarının ev işlerine hafta içinde, hafta sonunda ve tüm hafta boyunca harcadığı zamanı etkileyen en önemli bağımsız değişkenlerin kadının yaşı, eğitim durumu, çocuk sayısı ve konut alanı olduğu bulunmuştur. Ancak çocuk sayısındaki artışın harcanan zamanı aynı oranda attırmadığı, bu artışın azalan oranda olduğu saptanmıştır. Korelasyon analizi sonucuna göre; değişkenler ara sındaki ilişkide hafta boyunca uyku dışında diğer işlere harcanan toplam zaman üzerinde en fazla bağımlılık konutun m2 alanı ve çocuk sayısıdır. En küçük çocuğun yaşı ise har canan zaman üzerinde negatif etkilidir. Hafta sonu harcanan zaman üzerinde en küçük ve en büyük çocuğun yaşının negatif etkili olduğu, hafta içinde harcanan zaman üzerinde ise, çocuk sayısı ve konutun m2 alanının etkili olduğu bulunmuştur. Ev kadınları ev işlerine hafta içinde günde ortalama 2324.0 kal, hafta sonunda 2277.0 kal ve tüm hafta boyunca 23 09.5 kal harcamaktadırlar. Ev kadınlarının en fazla enerjiyi hafta içinde, hafta sonunda ve tüm hafta boyunca çocuk bakımı, yemek yapma ve ev temizliğine harcadıkları saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ev kadını, ev işleri, zaman ve enerji harcaması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis TIME AND ENERGY EXPENDITURE ON HOUSEHOLD WORK BY HOMEMAKERS WHO LIVE IN SINCAN DISTRICT OF ANKARA Ruhsar YARDIMCI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervison:Asst.Prof.Dr. S.Mel tem BAYRAKTAR 1989, Page: 63 Jury: Ass t. Prof.Dr. S.Meltem BAYRAKTAR Prof. Dr. S. Sevim EREL Prof. Dr. Günsel TERZİO?LU This research has been carried out among fifty housewives who have children, 0-6 age group, and inhabit Sincan district of Ankara. The aim of this investigation was to find out how the housewives spend their time and energy and the factors affecting their timeconsuming. According to the findings the housewives spend average 8h 45 min perday or 62h 32 min per week on domestic services excluding sleep and sitting. During weekdays and at weekends or throughout a week the housewives spend most of their time for child- caring, cooking, cleaning and the like.VI According to the results of regression analysis it: was found that at the indicated times above the most inde pendent parameters affecting domestic services of the housewives are age, education, number of children and the area of accommodation. Yet, the increase in the number of children did not cause a simultaneous rise in the time spent for housework; the rise gradually decreased. According to the results of correlation analysis interms of total time spent for housework throughout a week, excluding sleep, the most dependence appeared in the area of accommodation and the number of children. However, age of the youngest child had a negative effect over the time spent. The ages of the youngest and the eldest children had a negative effect over the time spent at weekends. Furthermore, the number of children and the area accommo dation had an effect over the time spent on weekdays. The average energy spending of the housewives for daily domestic services varied follows: 2324.0 cal, weekdays 2277.0 cal at weekends, and 2309.5 cal throughout a week. Consequently, it was found that housewives spend most of their energy for child-caring cooking and cleaning at all indicated times above. KEY WORDS: Homemaker, household work, time and energy expenditure.