Harran Ovasında damla sulama yöntemiyle sulanan birinci ürün mısırın (Zea mays L.) sulama programının belirlenmesi
Determination of the irrigation program of maize (Zea mays L.), thefirst crope irrigated by drip irrigation method in the Harran Plain
  1. Tez No: 920966
  2. Yazar: BÜŞRA KARDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mısır, dünya genelinde hem insan beslenmesi hem de hayvan yemi olarak stratejik bir öneme sahip olup, suya yüksek talebi nedeniyle tarımsal üretimde etkin su yönetimi gerektiren bir bitkidir. Sulama aralıkları ve sulama suyu seviyeleri, mısırın büyüme, verim ve sulama suyu üretkenliği üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, 2022 yılında Harran Ovası koşullarında yürütülmüştür. Araştırma tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada, ana konular iki farklı sulama aralığı (4 gün (D4) ve 8 gün (D8)), alt konular ise açık su yüzeyi buharlaşmasının dört farklı seviyesi (I1 (K=1.15), I2 (K=1.00), I3 (K= 0.75) ve I4 (K= 0.50)) oluşturmuştur. Çalışma sonunda sulama suyu miktarı (IW), bitki su tüketim miktarı (ETc), suüretkenliği (WP), sulama suyuüretkenliği (IWP), bitki boyu, koçan çapı ve ağırlığı, koçandaki dane sayısı, 100 dane ağırlığı ve dane verimleri irdelenmiştir. Konuların sulama suyu miktarı 445.0-859.1 mm arasında, bitki su tüketim miktarları 515.6-937.3 mm arasında, su üretkenliğini (WP) 0.23-0.96 kg m⁻³ arasında, sulama suyu üretkenliğinin (IWP) ise 0.26-1.04 kg m⁻³ arasında değişmiştir. Sulama gün aralığı, sulama suyu seviyesi ve bunların etkileşimlerinin, verim ve verim bileşenleri üzerindeki etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. En yüksek verim ve verim bileşenleri, D4I1 konusundan elde edilmiştir. Buna karşın, en düşük verim ise, pan katsayısının 0.50 ve sulama aralığının 8 gün olduğu D8I4 konusundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Maize holds strategic importance worldwide as both a staple food for humans and animal feed, requiring effective water management in agricultural production due to its high water demand. Irrigation intervals and water levels play a significant role in maize growth, yield, and irrigation water productivity. This study was conducted under the conditions of the Harran Plain in 2022. The research was carried out in a split-plot design within a randomized block design with three replications. The main factors consisted of two different irrigation intervals (4 days (D4) and 8 days (D8)), while the sub-factors included four different levels of open water surface evaporation (I1 (K=1.15), I2 (K=1.00), I3 (K=0.75), and I4 (K=0.50)). At the end of the study, irrigation water amount (IW), crop water consumption (ETc), water productivity (WP), irrigation water productivity (IWP), plant height, ear diameter and weight, number of kernels per ear, 100-kernel weight, and grain yield were evaluated. The irrigation water amount ranged between 445.0-859.1 mm, crop water consumption varied between 515.6-937.3 mm, water productivity (WP) ranged from 0.23 to 0.96 kg m⁻³, and irrigation water productivity (IWP) varied between 0.26 and 1.04 kg m⁻³. The effects of irrigation interval, irrigation water level, and their interactions on yield and yield components were found to be statistically significant. The highest yield and yield components were obtained from the D4I1 treatment. In contrast, the lowest yield was observed in the D8I4 treatment, where the pan coefficient was 0.50 and the irrigation interval was 8 days.