Damla sulama yöntemiyle sulanan pamukta (Gossypium hirsutum L.) uygun sulama gün aralığının ve miktarının belirlenmesi
Determination of proper irrigation range and amount of irrigation water for irrigated cotton (Gossypium hirsutum L.) with drip irrigation method under harran plain conditions
  1. Tez No: 682533
  2. Yazar: SERHAT SATIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Harran Ovası ülkemizin en önemli pamuk üretim alanlarından biri olup pamuğun sulanması genellikle karık sulama yöntemi ile yapılmaktadır. Bu çalışmada, Harran Ovasında damla sulama sistemi kullanılarak yetiştiriciliği yapılan pamuk bitkisi için uygun sulama aralığı ve gerekli sulama suyu miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada ana konuları sulama aralıkları (D1:4 gün, D2:8 gün, D3:12 gün) alt konuları ise açık su yüzeyinden oluşan buharlaşmasının farklı oranları (I1: %150, I2: %120 ve I3: %90) oluşturmuştur. Araştırmanın sonucunda 4 günde bir açık su yüzeyi buharlaşmasının Kcp1:1.50 pan katsayına göre hesaplanan D1-I1 konusundan 443 kg da-1 en yüksek verim elde edilmiştir. En düşük verim ise 12 günde bir sulamanın Kcp3:0.90 pan katsayına göre hesaplandığını D3-I3 konusundan 307 kg da-1 elde edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda pamukta sulama gün aralığı ve sulama sürelerinin lif mukavemeti, lif uzunluğu ve 100 tohum ağırlığı üzerinde önemli etkisi olmazken, kütlü pamuk verimi, ortalama koza ağırlığı, koza kütlü pamuk ağırlığı ve lif inceliği üzerinde istatiksel olarak (0.01
Özet (Çeviri)
Harran Plain is one of the most important cotton production areas of our country and the irrigation of cotton is generally done by furrow irrigation method. In this study, it was aimed to determine the appropriate irrigation interval and the required irrigation water amount for the cotton plant grown using the drip irrigation system in the Harran Plain. The study was carried out in randomized blocks in a split plot design with 3 replications. In the research, the main subjects were irrigation intervals (D1:4 days, D2:8 days, D3:12 days) and the sub-topics were different rates of evaporation from the open water surface (I1: 150%, I2: 120% and I3: 90%). As a result of the research, the highest yield of 443 kg da-1 was obtained from D1-I1 subject calculated according to the Kcp1:1.50 pan coefficient of open water surface evaporation every 4 days. The lowest yield was calculated according to the Kcp3:0.90 pan coefficient of irrigation every 12 days, and 307 kg da-1 was obtained from the D3-I3 subject. As a result of the studies, while irrigation day interval and irrigation times did not have a significant effect on fiber strength, fiber length and 100 seed weight, they did not cause statistically (0.01