Bağımlılık yapan monosodyum glutamat gıda katkı maddesinin İslâm hukuku açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the addictive monosodium glutamat food additive in terms of Islamic law
  1. Tez No: 920976
  2. Yazar: GÜLSÜM KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kişinin sağlığını, bedenini ve ruhunu muhafazası İslâm'ın önemsediği değerler arasındadır. Bu nedenle, bağımlılık yapan gıda katkı maddelerinin, özellikle de monosodyum glutamat (MSG) gibi katkı maddelerinin sağlık açısından potansiyel zararlarına dikkat edilmelidir. MSG'nin aşırı tüketimi bazı insanlarda sağlık sorunlarına neden olabilir. Başta obezite olmak üzere baş ağrısı, bulantı, göğüs ağrısı, baş dönmesi ve hatta kimi durumlarda alerjik reaksiyonlar gibi semptomlar gösterir. Bu sağlık sorunları, kişinin bedenini ve sağlığını koruma sorumluluğuna zarar verir. MSG içeren gıdalar genellikle işlenmiş ve hazır gıdalar arasında yer alır. Bu tür gıdaların aşırı tüketimi, beslenme kalitesinin düşmesine ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının zayıflamasına neden olur. İnsanlar, sağlıklı ve doğal gıdalara olan taleplerini azaltarak ve vücutlarının ihtiyaç duyduğu besin öğelerini alamayarak sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilirler. İslâm'da, sağlıklı bir bedene sahip olmak, ruhun da sağlıklı olmasıyla ilişkilendirilir. MSG'nin neden olduğu sağlık sorunları, insanın ruhunu ve maneviyatını da etkiler. Kişi, bedeniyle ilgili sorunlar yaşadığında ruhsal olarak da zorlanabilir. Bu nedenlerle, İslâm açısından, MSG gibi bağımlılık yapıcı gıda katkı maddelerinin tüketimiyle ilgili dikkatli olunmalı ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları teşvik edilmelidir. Kişiler, bedenlerini korumak ve sağlık sorunlarından kaçınmak için doğal ve sağlıklı gıdalara yönelmelidirler. MSG gibi bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımıyla ilgili olarak, sağlığa zarar verme riski göz önünde bulundurulmalı ve bu tür maddelerin kullanımı sınırlandırılmalıdır. İslâm hukuku, insanların tükettiği gıdaların helal ve temiz (tayyib) olmasını ister. MSG gibi katkı maddelerinin helal ve temiz olup olmadığı konusu, içerdikleri maddenin doğası ve kullanım amacına bağlı olarak önem taşımaktadır. İslâm hukuku açısından bağımlılık yapan gıda katkı maddeleri özelinde monosodyum glutamatın kullanımı, insan sağlığını koruma, zarar verme yasağı ve helal gıda prensipleri açısından şüpheler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The preservation of one'shealth body, and soul is among the values emphasized in Islam. Consequently, attention should be paid to the potential health risk posed by addictive food additives especially monosodium glutamate (MSG). Excessive consumption of MSG may lead to health issues for some individuals, including obesity, headaches, nausea, chest pain,dizziness, and, in certain cases, allergic reactions. These healt concerns compromise the responsibility of safeguarding one's body and health. Foods containing MSG ara often found in proccessed and ready_ made products. Excessive consumption ofthese types of foods can reduce the qualty of nutrition and weaken healty eating habits. People may risk health issues by diminishing their demand for natural and wholesome foods, failing to provide their bodies with neccessary nutrients. In Islam, having a healty body is connected to the heakth of the soul. The health problems caused by MSG can also impact a person'sspirit and spirituality; when a person experiences bodily issues; they may also endure psychological distress. Foe these reasons, from an Islamic percpective, caution should be exercised regarding the consumption of addictive food additives like MSG, and healthyeating habits should be encouraged. Individuals should turn to natural and wholesome foods to protect their bodies and avoid health complications. Considering the health risks associated with the use of addictive substances like MSG, the use uf such additives should be limited. Islamic Law mantades that the foods consumed by individuals must be halal and pure (tayyib). The question of whether additives like MSG are halal and pure is significant, depending on the natüre and purpose of substance. From the perspective of Islamıc Law, the use of addictive food additives, specifically monosodium glutamate, raises concers regarding health preservation, the prohibition of harm, and halal food principles