Neolitik Dönemden İlkçağa seramiğin kültürel nesne olarak insan yaşamındaki yeri
The place of ceramic as a cultural abject from Neolithic Age to the First Age
- Tez No: 92098
- Danışmanlar: PROF. ZEHRA ÇOBANLI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Seramik, doğada var olamayan ama insan beceri ve el emeğini kullanarak yarattığı ilk araçlardan biridir. İnsanoğlunun ayağa kalkıp beynini ve elini kullanmasına kadar geçen süreye bakılırsa, seramiğin 8000 yıllık geçmişi çok küçük bir zaman dilimi sayılabilir. Toplumsal yaşamdaki yeri ve anlamı bakımından, seramiğin en yoğun kullanıldığı dönemler Neolitik Dönemlerle başlar, İlk Çağlara uzanır. Sonraki dönemlerde metalin yaygınlaşması, alternatif malzemeler ve değişen yaşam koşullan seramiğin kullanım alanları daraltmıştır. Seramiğin toplumsal yaşamdaki yeri kültürlerden kültüre farklılık gösterir. Kimi kültürlerde saygın ve geniş bir yer bulurken, kimisinde de gündelik kullanımın ötesinde fazla bir anlam taşımamıştır.in Seramik bir kültürel nesne olarak değişik anlamlar içerir. Teknolojik, dinsel, işlevsel, toplumsal, ekonomik ve mitolojik anlamlan, seramiği yaratılan ve yaşanan toplumsal kültürdeki yerini oluşturur. Geçmiş kültürleri tanımlamada en çok seramik buluntularından yararlanılır. Seramiğin bozulmadan binlerce yıl kalabilme özelliği onu arkeologlar için değerli bir hazine yapmıştır. Seramiğin resimsel anlatım yüzeyi olarak kullanılması da geçmiş dönemlerin günlük yaşam tarzlarına, gelenek ve adetlerine ışık tutar.
Özet (Çeviri)
Ceramics is one of the first material media not provided by nature but created by human skill and labour. To look at the time that has passed since humans first stood on two feet and began exercising the brains and hands, the 8000 years of ceramic history is a very slim slice. Regarding the place and importance of ceramics in social life, the intensive use of ceramics begin in the Neolithic Age and went on to the First Age. After this its use began to decline due to the increased use of metal and other materials, as well as to changing life styles. The place of ceramics in social life varies from one culture to another. While it may enjoy a respected and influential place in one society, it may have little more than a functional role in another As a cultural medium, ceramics carries, significance of various kinds; its technological, religious, functional, social economic and mythological significance determines its place in the culture of the society which creates and utilises it. Wherever descriptions of ancient cultures are undertaken, they are invariably based heavily on ceramic findings. Their durability over thousands of years makes them a veritable treasure-trove for the archaeologist, the depictions they bear holding a light over the traditions, daily life and customs of ancient times.