İşletmelerde yönetim danışmanlığı hizmetlerinin kullanımı ve Türkiye'deki uygulamasına yönelik araştırma
Using management consulting services at busibess enterprises and a research of its application in Turkey
- Tez No: 92099
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Yönetim danışmanlığı, dünyada 19. Yüzyılın sonunda ortaya çıkan, ülkemizde ise özellikle son yıllarda önem kazanan, işletmelere ve yöneticilere çeşitli nedenlerle oluşan problemlerin çözümünde yardımcı olan, işletmenin dışından alınan profesyonel bir hizmettir. Günümüzde özellikle sürekli değişen sosyal çevrenin ve arlan rekabetin getirdiği çeşitli problemlerin doğal sonucu olarak işletmelerin yönetim danışmanlığı hizmeti almaları kaçınılmaz olmuştur. Yönetim Danışmanlığı Hizmetlerinin çeşitli yönlerinin tanıtıldığı bu çalışmanın birinci bölümünde Yönetim Danışmanlığı ve Yönetim Danışmanı kavramları ele alınarak çeşitli özellikleriyle beraber tanımlanmıştır. İkinci bölümde Yönetim Danışmalığı Hizmetinin Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Yönetim Danışmanlığı Hizmeti çeşitli yönleriyle ele alınmış, dördüncü bölümde Yönetim Danışmanlığı Süreci, aşamalarıyla beraber açıklanmıştır. Beşinci bölümde Yönetim Danışmanlığı Hizmetinin çeşitli alanlarda kullanımı ele alınırken, altıncı bölümde ise Yönetim Danışmanlığının Türkiye'deki Uygulaması ile ilgili olarak çeşitli Yönetim Danışmanları ve hizmet alan işletmelerle beraber yapılan bir uygulama çalışmasının sonuçları ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Management Consulting is a professional service taken out of the business enterprises that has came to light at the last part of 19. Century in the world although it becomes more important especially last years in our country, help managers and business enterprises to solve problems that comes from some reasons. In these days, as a natural result of increasing rivalries and especially continual variation of environment, taking Management Consulting service is become unavoidable for business enterprises. In the first part of this work what the various characteristics of Management Consulting services have been introduced, Management Consulting and Management Consuler consepts have been examined and defined with its' various specialities. In the second part, the progession of Management Consulting servicing has been examined in the world and Türkiye. In the third part, Management Consulting servicing with its' various subdivisions, in the fourth part Management Consulting process with its' steps has been introduced. While the usage of Management Consulting service at various fields has been examined with the fifth part, suggestions and the results of a practice work for an application of Management Consulting in Türkiye which performed with some Management Consulers and business enterprises that take service, has been explained with the sixth part.