Eski endüstri yapılarının yeniden işlevlendirilmesi: nazilli sümerbank basma fabrikası örneği
Adaptive reuse of industrial heritage buildings: the case of nazilli sümerbank textile factory
- Tez No: 920988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞEHMUZ HAŞTEMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu doktora tezi, Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası yerleşkesindeki yapıların bir yükseköğretim kurumu için yeniden işlevlendirilmesine yönelik, yazılım tabanlı bir analiz ve karar verme sürecini ele almaktadır. Çalışma kapsamında, yerleşkedeki mevcut yapıların röleve çalışmaları gerçekleştirilmiş ve bu veriler dijital ortama aktarılmıştır. Geliştirilen yazılım programı, yapıların mekânsal ve işlevsel özelliklerini değerlendirerek, yeniden işlevlendirme açısından en uygun 8 yapıyı belirlemiş ve bu yapılar arasından; mekânsal organizasyon, hacimsel uygunluk, cephe düzeni ve yapısal müdahale gereksinimleri dikkate alınarak, her bir yeni fonksiyon için en uygun iki yapının seçilmesi sağlanmıştır. Seçilen yapılar için öneri projeler geliştirilmiş ve bu projeler, depthmapX programıyla mekânsal performans analizine tabi tutulmuştur. Analizlerde, bağlantılılık (connectivity), bütünleşme (integration) ve adım derinliği (step depth) metrikleri kullanılmıştır. Bağlantılılık analizi, yapıların iç mekânları arasındaki doğrudan erişim ilişkilerini değerlendirirken; bütünleşme analizi, mekânların birbiriyle entegrasyon seviyesini ölçmüştür. Adım derinliği analizi ise, kullanıcıların bir mekândan diğerine erişimi için gereken adım sayısını hesaplayarak dolaşımın etkinliğini ortaya koymuştur. Bu analizler, önerilen işlevlerin yapılarla mekânsal uyumunu değerlendirme açısından önemli veriler sağlamıştır. Çalışma, yazılım tabanlı bir karar verme süreci ve mekânsal analizlere dayalı bir yaklaşım sunarak, endüstri mirasının yeniden işlevlendirilmesi alanına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines a software-based analysis and decision-making process for the adaptive reuse of buildings within the Nazilli Sümerbank Textile Factory campus as part of a higher education institution. As part of the study, as-built surveys of the existing structures on the campus were conducted and transferred to a digital format. The developed software program assessed the spatial and functional characteristics of the buildings, identifying eight structures as suitable candidates for adaptive reuse. Among these, the program further selected the two most appropriate structures for each proposed function, considering criteria such as spatial organization, volumetric suitability, façade configuration, and structural intervention requirements. Proposal projects were developed for the selected buildings and subjected to spatial performance analysis using the depthmapX software. The analysis employed the metrics of connectivity, integration, and step depth. Connectivity analysis evaluated the direct access relationships between the interior spaces of the buildings, while integration analysis measured the level of spatial cohesion among spaces. Step depth analysis calculated the average number of steps required for users to navigate between spaces, revealing the efficiency of circulation. These analyses provided critical data for assessing the spatial compatibility of the proposed functions with the selected structures. This study offers a software-based decision-making process and a spatial analysis-driven approach, contributing to the field of industrial heritage adaptive reuse. It demonstrates how digital tools and spatial evaluations can support the transformation of historic structures into functional spaces that meet contemporary needs.