Canlı varlıkların TMS 41 ve tekdüzen muhasebe sistemine göre muhasebeleştirilmesi: Süt üretim işletmesi uygulaması
Accounting of living assets according to TMS 41 and uniform accounting system: Dairy production business application
- Tez No: 920989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tarımsal faaliyetlerin, beslenme ihtiyacının giderilmesinin yanında diğer sanayi sektörlerine hammadde sağlaması, istihdam yaratması ile bu işletmeler ekonomide önemli bir yere sahiptir. Türkiye'nin Jeopolitik ve agroekolojik açıdan stratejik bir konumda olması, son yıllarda büyük ölçekli işletmelerin de tarım sektöründe faaliyetlerde bulunmasını sağlamıştır. Tarımsal işletmelerin, faaliyetlerine ilişkin muhasebe işlemleri, doğru, gerçek durumu yansıtacak nitelikte olmalıdır. Bu amaçla çalışmada, bir büyükbaş süt üretim işletmesinde maddi duran varlık alımı, amortismanı, değerlemesi, katlanılan hammadde, endirekt işçilik giderleri ile maddi duran varlık ve mamul satımına ilişkin muhasebe işlemleri ve kayıtları, Tekdüzen Muhasebe Sistemi ile Türkiye Muhasebe Standardı 41'de karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. İki yöntemin de faaliyetlere ilişkin kayıtlarının gerçek durumu yansıtmadığı sonuçların olduğu saptanmıştır. Çünkü tarımsal faaliyetlerde canlı varlıkların çağ değişimi, doğal olaylara kaşı yüksek duyarlılık göstermesi gibi özellikli durumu üretim faaliyeti değil, bir yetiştirme faaliyetidir. Tarımsal muhasebe işlemlerinde 155 Tarımsal Ürünler Hesabı, 735 Genel Yetiştirme Giderleri Hesabı ile 625 Satılan Tarımsal Ürünlerin Maliyeti Hesabının kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to meeting nutritional needs, agricultural activities occupy an important place in the economy, providing raw materials to other industrial sectors and creating employment. Turkey's strategic location in terms of geopolitics and agroecology has enabled large-scale businesses to operate in the agricultural sector in recent years. Accounting transactions related to the activities of agricultural businesses should be accurate and qualified to reflect the real situation. For this purpose, in the study, accounting transactions and records related to the purchase, depreciation, valuation, incurred raw materials, indirect labor expenses and sales of tangible fixed assets and products in a large dairy production business were made comparatively by using the Uniform Accounting System and Turkish Accounting Standard 41. It was determined that the records related to the activities of neither of the methods reflected the real situation. Because in agricultural activities, the specific situation of living beings such as age change and high sensitivity to natural events is not a production activity, but a cultivation activity. Usage of 155 Agricultural Products Account, 735 General Cultivation Expenses and 625 Cost of Agricultural Products Sold Account was recommended in agricultural accounting transactions.