Irak metakaolininden hazırlanan zeolitin sentezi ve karakterizasyonu ve Rodamin B boyasının atık sudan uzaklaştırılmasında uygulanması
Synthesis and characterization of zeolite prepared from iraqi metakaolin and its application in the removal of Rodamin B dye from wastewater
  1. Tez No: 920999
  2. Yazar: MUSTAFA MAHMOOD SHAREEF AL-ANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ ŞENCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tezde, Irak metakaolininin zeolit sentezi için hammadde olarak kullanımı araştırılmıştır. Zeolit sentezlemek için üç farklı metodoloji kullanılmıştır, sadece ilk yaklaşımda zeolit A (LTA) üretilmiş kalan iki yöntem iyi zeolit ürünü vermemiştir. Sentezlenen zeolit A'nın yapısal ve morfolojik özelliklerini değerlendirmek için X-ışını kırınımı (XRD), Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), taramalı elektron mikroskopu (SEM) ve Brunauer-Emmett-Teller (BET) analizi kullanılarak kapsamlı karakterizasyon yapılmıştır. Bulgular, zeolit LTA'nın başarılı bir şekilde üretildiğini açıkça doğrulamaktadır. Sentezlenen zeolit, çevre ve sucul ekosistemler üzerindeki tehlikeli etkileri nedeniyle Rodamin B boyasının uzaklaştırılmasındaki etkinliğini araştırmak için kullanılmıştır. Sentezlenen zeolit (LTA)'nın herhangi bir konsantrasyonda Rodamin B boyasını uzaklaştıramadığı görülmüştür. Bu sonuca göre boyayı uzaklaştırmak için zeolit (A)'yı hidroklorik asit ile işlenmiş ve yüzey alanını ve gözenek boyutunu genişletilmeye çalışılmıştır. 0.1 M hidroklorik asit konsantrasyonu ile gözenek boyutu 8.3578 nanometre artmış ancak yüzey alanı önemli ölçüde artış göstermemiştir. 2 g asitle işlenmiş zeolitin yaklaşık olarak 13 ppm'lik boyayı 3 dakikada uzaklaştırdığı gözlemlenmiştir. Buna karşılık, Rodamin B'yi uzaklaştırmak için 0.8 gram metakaolin (ham maden) test edildiğinde, boya yaklaşık olarak 46 ppm uzaklaştırılmıştır. Son olarak, sonuçların hangi model ile uygunluk gösterdiğini belirlemek için Langmuir ve Freundlich izotermleri test edilmiştir. Zeolit için R-kare değerlerinden, Langmuir modelinin daha iyi uyuştuğu, qmax (mg/g) değerinin 0.179 olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, Sentezlenen zeolit LTA (A)'nın Rodamin B boyasını uzaklaştırmak için etkili veya ekonomik olarak uygun olmadığı ve iyi performansı nedeniyle uzaklaştırma sürecinde doğrudan metakaolin kullanmanın tercih edilebilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of Iraqi metakaolin as primary raw material for zeolite synthesis was investigated. Three different methodologies were used to synthesize zeolite, only the first approach produced zeolite A (LTA) and the remaining two methods did not give good zeolite product. Comprehensive characterization using X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), scanning electron microscope (SEM) and Brunauer-Emmett-Teller (BET) analysis was carried out to evaluate the structural and morphological properties of the synthesized zeolite A. The findings clearly confirm the successful production of zeolite LTA. The synthesized zeolite was used to investigate its effectiveness in removing Rodamin B dye due to its hazardous effects on the environment and aquatic ecosystems. It was observed that the synthesized zeolite (LTA) could not remove Rodamin B dye at any concentration. Thereupon, zeolite (A) was treated with hydrochloric acid to remove the dye and an attempt was made to expand the surface area and pore size. With a 0.1 M hydrochloric acid concentration, the pore size increased to 8.3578 nanometers but its area did not increase significantly. It was observed that 2g of acid-treated zeolite removed approximately 13 ppm of dye in 3 minutes. In contrast, when 0.8 grams of metakaolin (raw material) was tested to remove Rodamin B, approximately 46 ppm of dye was removed. Finally, Langmuir and Freundlich isotherms were tested to determine which model the results were compatible with. From the R-squared values, it was found that the Langmuir model fitted better, with a qmax (mg/g) value of 0.179. As a result, it was concluded that the synthesized zeolite LTA (A) was not effective or economically suitable for removing Rodamin B dye and that it would be preferable to use metakaolin directly in the removal process due to its good performance.