Güreşte ani kilo kaybının fizyolojik ve psikolojik etkileri
  1. Tez No: 9210
  2. Yazar: KEMAL ALPARSLAN ERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUT SARPYENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yaşları 15 - 32 arasında değişen ve greko-romen stilde güreşen ve mü sabaka kilolarına bilinçsiz düşen 12 güreşçiye iki ayrı zamanda Fizyolojik testlerden: kuvvette devamlılık, sürat ve reaksiyon sürati testleri, psikolojik testlerden ise: Cornell Index uygulanmıştır, uygulanan testlerin sonuçlarının tümünde gözle görülür bir fark olma sına rağmen sürat testleri dışındaki testlerin sonucunda istatistiksel olarak- anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sürat testlerinden elde edilen sonuca göre, vücut ağırlığının %4' ün den çok kilo vermek Fizyolojik ve psikolojik performansı kötü yönde etkile mektedir.
Özet (Çeviri)
Lirestiars who wrestle In the greco-romon style and between the ages of 15 - 32 in weight less period have been subjected to the tests of physiological; continuity at the power, speed and reaction spaed tests, phychoiogical tests of: Cornell Index, at the same time. Altough there was no visual difference at the results of 'ail the applied tests, it couldn't' be found any meaningful difference at the results of the tests as means of statistical s except the tests of speed. In accordance with the obtained results of the spesr tests, the loss of weight mors than 4% of body have been affecting the physiological and psychological performance In a bad manner.